"Sprzedaż leków Rx bez recepty to chwytanie się brzytwy"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   13-11-2014, 08:37

"Sprzedaż leków Rx bez recepty to chwytanie się brzytwy"

Niedawno jedna z aptek została "unieruchomiona" przez inspektora farmaceutycznego, ponieważ pani magister wydająca w aptece leki od pewnego czasu była zawieszona w prawach wykonywania zawodu.

Zaczęło się od historii opisanej przez lokalne media. Te poinformowały na początku listopada br. o aptece w Policach, w której pacjenci mogą kupić bez recepty leki wydawane tylko z przepisu lekarza.

Dziennikarka postanowiła osobiście sprawdzić prawdziwość informacji. Udała się do apteki, w której farmaceutka miała jej sprzedać lek przeciwbólowy wydawany tylko na receptę oraz blister innego produktu.

"Ulotki od niego nie dostałam. Nie mogę więc nawet zweryfikować ewentualnych działań niepożądanych, przeciwwskazań. Za to pani magister zaleca przyjmować w dawce: trzy razy dziennie po jednej tabletce każdego z tych (dwóch) medykamentów. Poprzedniej klientce także dokładnie objaśniała, jak ma lek aplikować - proponowane dawki znacznie przekraczały te podane na ulotce dostępnej w Internecie" - odnotowuje dziennikarka portalu 24kurier.pl.

Było powiadomienie, była kontrola
Problem w tym, że farmaceutka w ogóle nie powinna wydać tych leków, bowiem jej prawo wykonywania zawodu zostało zawieszone już w ubiegłym roku.

- Po zawieszeniu prawa wykonywania zawodu, farmaceutka zgłosiła ten fakt do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego wraz z informacją, że zamyka aptekę - mówi portalowi rynekaptek.pl Hanna Borowiak, prezes zachodniopomorskiej izby aptekarskiej.

Gdyby pani magister, będąca właścicielem apteki, zatrudniała inną osobę na stanowisku kierownika, apteka mogłaby funkcjonować. Ale było inaczej. W tej sytuacji zawieszona w prawie wykonywania zawodu kobieta nie mogła ekspediować leków. Co jednak czyniła.

Informacje o procederze dotarły do mediów. Kiedy informacje potwierdziły się, poszło doniesienie do inspekcji farmaceutycznej. Inspektor przeprowadził kontrolę i w efekcie złamania przez kobietę prawa, unieruchomił aptekę.

Co sądzą czytelnicy
Odrębną kwestią tej historii są komentarze pod tekstem, które dotyczyły wydawania przez farmaceutkę leków Rx w sytuacji, gdy pacjent taką receptą nie dysponował. Zdania czytelników są podzielone.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH