Sprzedaż leków w sklepach rodzi wiele nieprawidłowości

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   25-07-2016, 08:38

Sprzedaż leków w sklepach rodzi wiele nieprawidłowości Sprzedaż leków w sklepach jest poza kontrolą

W obecnym stanie prawnym, zachowanie jakiejkolwiek kontroli na rynku pozaaptecznym nie jest możliwe. Nikt nawet nie wie gdzie leki są tam sprzedawane – nie ma rejestru punktów sprzedaży, nie można więc ich skontrolować - uważa Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki.

- Lek obecny w aptece podlega szeregowi rygorystycznych regulacji, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjenta, a ten sam lek sprzedawany w sklepie już żadnej z tych regulacji nie podlega - zauważa Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki, dając odpór informacjom, że planowane zmiany na rynku pozaaptecznym, ograniczające taki handel lekami w sklepach, są nieprawidłowością. Zamiast tego wskazuje na szereg innych nieprawidłowości, które powstają w sytuacji handlu lekami w sklepach ogólnodostępnych.

- Leki dystrybuowane za pośrednictwem aptek są ściśle kontrolowane – wiadomo kto i gdzie je sprzedaje, w jakich warunkach są przechowywane, jest kontrola nad każdą serią leków i jest możliwe jej wycofanie z obrotu, są osoby odpowiedzialne za nadzór nad lekiem. Jest możliwe prowadzenie kontroli punktów dystrybucji i realizacji zaleceń związanych z udostępnianiem leków. Wciąż wprowadzane i egzekwowane są nowe regulacje. Wszystko dla dobra pacjenta - zauważa Stowarzyszenie i dodaje:

- Tymczasem w obecnym stanie prawnym, zachowanie jakiejkolwiek kontroli na rynku pozaaptecznym nie jest możliwe. Nikt nawet nie wie gdzie leki są tam sprzedawane – nie ma rejestru punktów sprzedaży, nie można więc ich skontrolować.

Poza kontrolą
Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje około 350 tys. placówek handlowych, w których dostępne są leki. Są to sklepy, drogerie, stacje benzynowe, kioski. Jednocześnie w całym kraju pracuje 120 inspektorów farmaceutycznych, w których kompetencji leży kontrola tych placówek.

- W praktyce oznacza to brak jakiejkolwiek kontroli nad tym fragmentem rynku. Jakby tego było mało, inspektorzy farmaceutyczni pozbawieni są możliwości nakładania kar na właścicieli wspomnianych placówek handlowych, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w obrocie lekami. Czy to jest sytuacja prawidłowa? - pada pytanie.

Ponadto - jak zauważa Stowarzyszenie - obrót pozaapteczny jest idealnym miejscem do dystrybucji i sprzedaży leków sfałszowanych - plagi, z którą w ostatnich latach boryka się cała zachodnia Europa. By jej przeciwdziałać w aptekach wprowadzono specjalne kody na opakowaniach leków i czytniki do ich odczytywania, weryfikację leków online, zwiększono odpowiedzialność aptekarzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH