Sprzedaż leków w sklepie jest poza kontrolą

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   15-06-2015, 07:23

Sprzedaż leków w sklepie jest poza kontrolą Pozaapteczny obrót lekami poza kontrolą

Co trzecią tabletkę leku przeciwbólowego kupujemy poza apteką. W sklepie ogólnodostępnym pacjent nie uzyska fachowej informacji na temat leku. W efekcie leki stosowane są bez kontroli, pod wpływem reklamy, często ze szkodą dla zdrowia.

Aż 489 mln tabletek przeciwbólowych kupujemy poza apteką. Są to głównie sklepy osiedlowe, hipermarkety, kioski, stacje benzynowe i inne tego typu miejsca. 939 mln tabletek nabywamy wciąż w aptece. Jednocześnie wiedza na temat stosowanych leków wśród "konsumentów" jest niewielka.
Chorzy kupując leki poza aptekami, nie mogą liczyć na fachową pomoc farmaceuty.

Efekt? W badaniach GfK Polonia na zlecenie Reckitt Benckiser żadna z 600 ankietowanych osób nie wiedziała, które z popularnych leków mają działanie przeciwbólowe, które przeciwgorączkowe, a które przeciwzapalne. Ponad połowa badanych matek twierdziła, że dzieciom można podawać leki dla dorosłych.

Z badań OECD wynika, że czterech Polaków na dziesięciu nie umiało, po przeczytaniu informacji na opakowaniu aspiryny, odpowiedzieć na pytanie, przez ile dni najdłużej można stosować ten lek.

Poza aptekami i punktami aptecznymi obrót detaliczny produktami leczniczymi wydawanymi bez przepisu lekarza mogą prowadzić: sklepy ogólnodostępne. O ile jednak apteki znajdują się pod kontrolą inspekcji farmaceutycznej, o tyle sklepy już nie.

1200 lat na kontrolę
Poseł Rajmund Miller zapytał inspekcję farmaceutyczną o pozaapteczny obrót lekami. Uzyskane odpowiedzi posłużyły jako materiał do prezentacji przedstawianej podczas sejmowej komisji zdrowia publicznego na temat pozaaptecznego obrotu lekami (11 czerwca br.).

Jak informował inspektorat, Główny Inspektor Farmaceutyczny nie posiada informacji dotyczących ilości miejsc objętych ustawowym określeniem „sklepy ogólnodostępne", w których sprzedawane są produkty lecznicze, z uwagi na brak obowiązku zgłaszania prowadzenia takiej działalności przez placówki obrotu pozaaptecznego. Te sklepy nie ponoszą żadnych opłat związanych z prowadzeniem obrotu, nie ma też wymogu ich rejestracji.

Tymczasem według danych z rocznika statystycznego za 2013 rok, na 13219 aptek i punktów aptecznych przypadały 358 462 sklepy, stacje paliw czy punkty pocztowe, uprawnione do obrotu lekami (co nie znaczy, że faktycznie prowadzą taką sprzedaż).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH