Sprzedaż pozaapteczna: w opakowaniu powinny być max dwie tabletki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   11-03-2016, 16:25

Sprzedaż pozaapteczna: w opakowaniu powinny być max dwie tabletki O sprzedaży pozaaptecznej - ograniczyć listę leków i tabletek w opakowaniu

Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki podpowiada, skąd wziąć pieniądze na częściowe chociaż sfinansowanie programu darmowych leków dla seniorów.

- Wystarczy wprowadzić opłaty od sklepów, stacji benzynowych, poczty i innych placówek handlowych, które prowadzą sprzedaż leków - podpowiadał Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, podczas dzisiejszej konferencji na temat patologii rynku farmaceutycznego (Warszawa, 11 marca br.).

Farmaceuci od dawna zwracają uwagę na problem pozaaptecznej sprzedaży leków i konsekwencji takiego rozwiązania.

Na stacjach benzynowych, w sklepach i w kioskach sprzedawane są leki zawierające tę samą substancję czynną, a różniące się jedynie nazwą. Prowadzi to do nieświadomego przyjęcia toksycznej dawki i trwałego uszkodzenia nerek lub wątroby. Wszechobecna reklama farmaceutyków w połączeniu z brakiem fachowego doradztwa w punktach sprzedaży prowadzi do przedawkowania leków, niebezpiecznych interakcji i wielu innych problemów.

Aptekarze przypominają, że w 1991 roku w sprzedaży pozaaptecznej było jedynie 11 leków. Obecnie jest ich już ponad 3 tysiące. W założeniu rynek pozaapteczny miał ułatwiać szybki dostęp pacjentów do podstawowych leków. W sklepach, na stacjach benzynowych czy kioskach miały być dostępne wybrane substancje aktywne, w niewielkich opakowaniach i bezpiecznych dawkach.

Dlatego farmaceuci postulują ograniczenie listy leków dostępnych poza aptekami oraz zmniejszenie liczby leków w opakowaniu do maksymalnie dwóch tabletek.

- Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie w sprzedaży pozaaptecznej paracetamolu i ibuprofenu. Jesteśmy przeciwni takiej sprzedaży salicylanów, bo nie można ich podawać dzieciom - argumentował Marek Tomków.

Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki - poza opłatami dla sklepów - proponuje także zakaz sprzedaży pozaaptecznej leków osobom poniżej 16 roku życia oraz by placówki obrotu pozaaptecznego miały obowiązek zawrzeć pisemną umowę z farmaceutą, który będzie w stanie nadzorować obrót lekami w takim sklepie.

- Chcemy też wprowadzenia obowiązku szkoleń dla pracowników sklepów, którzy sprzedają leki, przynajmniej raz na 6 lub 12 miesięcy - dodał Michał Byliniak, wiceprezes NRA.

Dodatkowo postulują o to, by leki w sklepach były zamknięte np. w szklanych gablotach i były wydawane przez uprawnione osoby. Takie zabezpieczenie jest stosowane w przypadku papierosów sprzedawanych w supermarketach. Tymczasem w niektórych placówkach handlowych produkty lecznicze umieszczane np. są obok półek z alkoholem i są ogólnodostępne, także dla dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH