Średnia wartość uzyskanej przez lekarza korzyści to 2772 zł

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   01-07-2016, 13:32

Średnia wartość uzyskanej przez lekarza korzyści to 2772 zł

Co piąty lekarz zgodził się ujawnić swoje dochody uzyskiwane ze współpracy z firmami farmaceutycznymi - wynika z podsumowania danych firm farmaceutycznych, które są sygnatariuszami Kodeksu Przejrzystości.

Zgodnie z Kodeksem, przyjętym w grudniu 2013 roku, w dniach 27-30 czerwca br., 31 innowacyjnych firm farmaceutycznych zrzeszonych w Infarmie, opublikowało raporty dotyczące zakresu i wartości współpracy ze środowiskiem medycznym. Dane dotyczą współpracy za 2015 rok.

Łącznie, sygnatariusze Kodeksu na współpracę z osobami i podmiotami z obszaru opieki zdrowotnej wydali w 2015 roku 632 mln zł. Ta kwota dotyczy tylko przypadków, kiedy beneficjenci wyrazili zgodę na upublicznienie tych danych.

Wydatki podzielono na trzy kategorie: świadczenia na rzecz przedstawicieli zawodów medycznych (przede wszystkim lekarzy, ale też pielęgniarki i farmaceutów), organizacji ochrony zdrowia oraz działalność badawczo rozwojową.

Z zaprezentowanego przez Infarmę podsumowania wynika, że głównym obszarem współpracy jest działalność badawczo-rozwojowa, na którą przeznaczono 395 mln zł (63%). Kwota ta obejmuje wynagrodzenie dla badaczy oraz ośrodków realizujących badania kliniczne.

Około 17 proc. świadczeń pochłonęły wydatki na współpracę z przedstawicielami zawodów medycznych (107,65 mln zł). Pod tym pojęciem kryją się wynagrodzenia dla lekarzy z tytułu usług świadczonych na rzecz firm (39 proc.) oraz działalność edukacyjna (61 proc.).

Zbliżoną kwotę - 129 mln zł (20 proc.) - przekazano trzeciej grupie beneficjentów - organizacjom ochrony zdrowia (towarzystwa naukowe i lekarskie, organizacje pacjentów, placówki medyczne). W tym zakresie wydatki przeznaczono na prowadzenie wykładów, przygotowanie analiz medycznych, udział w radach naukowych i doradczych. W tej kwocie mieszczą się też darowizny - ponad 52 mln zł.

Jeśli chodzi o skłonność obdarowanych w ten sposób osób i instytucji, jedynie 22 proc. lekarzy zgodziło się na publikację danych. Średnia wartość świadczenia w tej kategorii to 2772 zł.

Zdecydowanie bardziej transparentne okazały się organizacje z obszaru ochrony zdrowia. W tym przypadku aż 70 proc. z nich wyraziło zgodę na ujawnienie faktu odniesienia korzyści majątkowej. Średnia wysokość świadczenia w tym obszarze to 32,5 tys. zł.

Zbiorczy Raport Przejrzystości oraz raporty poszczególnych firm są dostępne na stronie Infarmy: www.kodeksprzejrzystosc.pl.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH