Starszy pacjent w aptece: szansa na nowe podejście

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Robert Gontarek/Agnieszka Rajska-Neumann/rynekaptek.pl   29-08-2011, 06:24

Starszy pacjent w aptece: szansa na nowe podejście

Program badawczy "Opieka farmaceutyczna w geriatrii", którego realizację rozpoczyna Katedra Geriatrii i Gerontologii UM w Poznaniu, cechuje nowatorskie ujęcie kwestii wynagradzania farmaceutów. Czy pomysł, który narodził się w Wielkopolsce, upowszechni się w całym kraju?

Projekt polega na objęciu starszych pacjentów aptek opieką farmaceutyczną prowadzoną przez magistrów farmacji według założeń opracowanych przez Katedrę Geriatrii i Gerontologii oraz Katedrę i Zakład Farmacji Klinicznej i Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Idea programu opieki farmaceutycznej w geriatrii ma swoje źródło w badaniach jakości leczenia osób starszych w Polsce, jakie kilka lat temu przeprowadzono w Katedrze Geriatrii i Gerontologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu  z udziałem reprezentatywnej grupy tysiąca starszych pacjentów aptek oraz uczestników zajęć w Klubach Seniora, zamieszkujących Poznań i Głogów.

- Wyniki tych badań świadczą o wysokiej skali niepoprawności leczenia ludzi starszych w Polsce: posługując się międzynarodowymi kryteriami poprawności leczenia w geriatrii stwierdziliśmy, że co trzeci pacjent w podeszłym wieku stosował leki, które uznaje się za potencjalnie szkodliwe dla osób starszych niezależnie od dawki oraz występujących schorzeń - przekonuje kierująca najnowszym projektem dr n. farm. Agnieszka Rajska-Neumann z Katedry Geriatrii i Gerontologii UM w Poznaniu.  

Badacze odnotowali także zbyt częste stosowanie leków potencjalnie niewłaściwych przy uwzględnieniu konkretnych schorzeń u danego pacjenta. Okazało się m.in., że ponad 30% osób z nadciśnieniem tętniczym przyjmowało niesteroidowe leki przeciwzapalne, mogące w istotny sposób pogarszać kontrolę ciśnienia tętniczego krwi, natomiast co dziesiąty pacjent z jaskrą stosował salbutamol, lek bezwzględnie przeciwwskazany przy tym schorzeniu, który może przyczyniać się nie tylko do pogorszenia kontroli jaskry, ale nawet do utraty wzroku.

- Niepokojące wyniki tych analiz skłoniły nas do opracowania swego rodzaju programu naprawczego, którym miała być właśnie opieka farmaceutyczna. Kierowaliśmy się założeniem, że to właśnie farmaceuta, z racji posiadanego wykształcenia i szerokiej wiedzy z zakresu farmakologii oraz posiadania dobrego kontaktu z pacjentami, jest najbardziej predysponowany do pełnienia nadzoru nad farmakoterapią pacjentów starszych – wyjaśnia dr Rajska-Neumann.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH