Status quo czy rujnowanie rynku?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Radio RDC/rynekaptek.pl   27-12-2016, 12:10

Status quo czy rujnowanie rynku? Kolejny spór o kształt nowego prawa farmaceutycznego

Utrzymujemy status quo, apteki nie będą zamykane, a ceny leków nie wzrosną - zapewnia Tomasz Leleno, rzecznik NIA. - Ta ustawa zrujnuje branżę farmaceutyczną - twierdzi Marcin Piskorski z PharmaNET.

Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, powiedział w programie „Jest sprawa” na antenie radia RDC (20 grudnia br.), że nowelizacja ustawy o prawie farmaceutycznym przyniesie dla „zwykłego Kowalskiego” wzrost cen leków, gdyż spowoduje stopniowe lub nawet szybkie zmniejszanie się liczby aptek.

Wskazał, że przede wszystkim chodzi o apteki sieciowe, które mają o kilkanaście, czasami nawet o kilkadziesiąt niższe ceny leków i około dwudziestu procent szerszy asortyment. Są więc bardziej przyjazne z punktu widzenia pacjenta.

- Jeżeli ziszczą się scenariusze, które wynikają z dokumentów opracowanych w ramach Oceny Skutków Regulacji, przygotowanych przez ekspertów z naszego środowiska, pacjenci będą tracić dostęp do tej części rynku, która dzisiaj oferuje im możliwość tańszego leczenia i szerszy dostęp do leków - ocenił Marcin Piskorski.

Jego zdaniem, skutki prowadzenia nowego prawa farmaceutycznego będą krzywdzące dla pacjentów, chociażby ze względu na nowe prawo własności aptek i regulacje dotyczące jej dziedziczenia: - Ta ustawa zrujnuje tę branżę – ocenił.

Z kolei Tomasz Leleno, rzecznik prasowy NIA, przekonywał, że ta regulacja to przemyślany i potrzebny krok, a ceny leków na pewno nie wzrosną.

Tłumaczył, że celem ustawy jest powrót do korzeni, czyli przywrócenie roli apteki jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu oferującego jedynie sprzedaż leków: - Jesteśmy za tym, aby to pacjent był w centrum uwagi i ta regulacja do tego zmierza.

Tomasz Leleno ponownie zapewnił, że nowe zapisy nie będą dotyczyły już istniejących aptek na rynku, tylko tych nowo powstałych, prowadzonych już nie przez przedsiębiorców, lecz farmaceutów:

- Utrzymujemy status quo. Apteki, które obecnie funkcjonują, nie będą zamykane – zaznaczył.

Więcej: http://www.rdc.pl/

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH