StER: działania GIF w hamowaniu wywozu leków mają charakater uznaniowy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ster.info.pl/ rynekaptek.pl   03-07-2015, 08:44

StER: działania GIF w hamowaniu wywozu leków mają charakater uznaniowy Akceptujemy obecne praktyki manipulowania dostępnością leków na rynku - uważa StER

Mając świadomość olbrzymiej presji ciążącej na Ministrze Zdrowia, a związanej z rzekomą potrzebą pilnego ograniczenia wywozu leków z Polski, pragniemy zwrócić Pana uwagę na kilka niezmiernie ważnych aspektów - pisze StER do prof. Mariana Zembali.

Na wstępie swojego listu do nowego ministra zdrowia, Mariana Zembali, Stowarzyszenie Eksporterów Równoległych (StER) składa gratulacje i życzy wytrwałości i sukcesów w podejmowaniu wyzwań. Jednocześnie zwraca uwagę na kilka aspektów.

 "Prace nad nowelizacją prawa farmaceutycznego pokazały, że cel, jakiemu miała przyświecać – zwiększenie dostępności leków dla pacjentów w Polsce – już na samym początku zszedł na dalszy plan i zastąpiła go potrzeba ograniczenia eksportu dla ograniczenia eksportu. Bez realnego związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa, życia i zdrowia pacjentów, bez skali proporcjonalnej do faktycznych potrzeb, bez przełożenia na faktyczną poprawę dostępności leków na rynku. Do momentu uruchomienia Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi także bez wiedzy pozwalającej Głównego Inspektorowi Farmaceutycznemu na podejmowanie decyzji o charakterze innym niż uznaniowy" - informuje StER ministra.

Stowarzyszenie dodaje: "Potrzebna jest pilna odpowiedź na pytanie, czy w sytuacji, w której dystrybucja równoległa jest pełnoprawną formą obrotu towarami na terenie EOG, można akceptować zaopatrywanie rynku o najniższych cenach leków w Europie wyłącznie w taką ich ilość, jaka zbliżona jest do zapotrzebowania pacjentów w kraju? Taka strategia koncernów farmaceutycznych prowadzi wprost do sytuacji, w której eksport może odbywać się kosztem dostępności leków dla pacjenta. Reglamentując podaż kierowanych na Polski rynek leków, przemysł farmaceutyczny świadomie wykorzystuje powstałe na skutek tej polityki braki leków do walki z rynkowym konkurentem. Dobitnie ilustruje to przykład popularnej heparyny drobnocząsteczkowej, której nazwa w kontekście niedoborów odmieniania była przez wszystkie przypadki, a której producent – jak potwierdziła kontrola GIF – manipulował dostawami, sztucznie ograniczając dostępność leku dla pacjentów".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH