StER komentuje plan "wyeliminowania" eksportu równoległego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wp.pl/ rynekaptek.pl   02-12-2015, 11:18

StER komentuje plan "wyeliminowania" eksportu równoległego StER o pomysłach ministerstwa na walkę z wywozem leków

Trudno mi zrozumieć zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia odnośnie ograniczenia eksportu równoległego leków oraz to, czemu takie działanie miałoby długofalowo służyć - mówi w rozmowie z WP Maciej Bieńkiewicz ze Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych (StER).

Nowy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, zapowiedział, że rząd podejmie działania, które "ograniczą eksport leków, a do końca 2016 r. wyeliminują eksport równoległy leków refundowanych".

Te zapowiedzi wzbudziły niepokój Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych StER, które uważa, iż takie działania mogą doprowadzić do sytuacji, w której Polska stanie się zakładnikiem wielkich koncernów farmaceutycznych.

- Wpływ na ograniczoną dostępność leków ma wiele czynników, w tym przede wszystkim reglamentowanie podaży przez przemysł farmaceutyczny. (...) dystrybutorzy równolegli są bezpośrednią konkurencją producentów leków. Oczywiście, że istnieje związek niedoboru leków z eksportem równoległym. Tu nie ma żadnych wątpliwości. Chodzi jednak o to, że jest to tylko jeden z czynników - zauważa Bieńkiewicz.

Dodaje: - Trudno mi zrozumieć zapowiedzi ministra zdrowia i to, czemu takie działanie miałoby długofalowo służyć. Z wykształcenia jestem ekonomistą i zawsze powtarzano mi, że konkurencja na rynku jest dobra i pożądana. Tymczasem jej brak będzie nas coraz więcej kosztował. Gdyby do tego doszło, to wyłącznie przemysł farmaceutyczny decydowałby: co, komu, gdzie i za ile sprzedać.
Wówczas staniemy się zakładnikami wielkich koncernów.

Jego zdaniem, restrykcyjne ograniczenia w eksporcie będą miały również przełożenie na powielenie podobnych rozwiązań w innych krajach: -  To sprawi, że wolnorynkowa konkurencja zostanie mocno ograniczona. W naszym szeroko pojętym interesie jest ochrona legalnego eksportu równoległego. Przecież bez niego nie ma importu równoległego. Nasza gospodarka coraz szybciej się rozwija i możemy dotrzeć do punktu, w którym zaczniemy o wiele bardziej doceniać tańsze leki z importu równoległego. Tymczasem może się okazać, że sami sobie go ograniczyliśmy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH