StER: niedobór leków związany jest ze stroną podażową (producentem)

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ster.info.pl/ rynekaptek.pl   01-06-2015, 11:53

StER: niedobór leków związany jest ze stroną podażową (producentem) StER: za braki leków odpowiada strona podażowa

Stowarzyszenie Eksporterów Równoległych opublikowało pięć najczęstszych - zdaniem StER - mitów dotyczących eksportu równoległego produktów leczniczych.

Mit 1: Eksport równoległy to działalność niezgodna z prawem

Eksport równoległy, będący integralną częścią handlu równoległego, jest pełnoprawną formą obrotu towarami na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dozwolony jest na zasadzie swobody przepływu towarów, obowiązującej w ramach EOG na mocy Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Jako aktywność prowadzona w ramach wspólnego rynku od przeszło 30 lat, eksport równoległy jest też precyzyjnie opisany w orzeczeniach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz prawodawstwie wielu krajów członkowskich.

O nielegalnym eksporcie przyjęło się potocznie mówić w odniesieniu do przypadków tzw. odwróconego łańcucha dostaw – sytuacji, w której hurtownie farmaceutyczne zaopatrują się w leki na eksport za pośrednictwem podmiotów, którym nie wolno prowadzić obrotu hurtowego, w szczególności aptek. Takie przypadki powinny być jednak rozpatrywane wyłącznie w kontekście działalności poszczególnych przedsiębiorców – nie zaś całego rynku eksportu równoległego. Warto też zwrócić uwagę, że we wspomnianych wyżej przypadkach, naruszeniem przepisów bywa charakter transakcji związanej z zakupem leków w Polsce, nie zaś ich eksportem.

Mit 2: Skarb Państwa traci na eksporcie równoległym leków refundowanych

Skarb państwa nie dopłaca do leków refundowanych w sytuacji, gdy stanowią one przedmiot eksportu. Sprzedaż leków poza granice Rzeczypospolitej Polskiej oznacza, że nie trafiają one w praktyce do pacjenta w kraju, a więc nie zostają objęte refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z tego względu eksport nie uszczupla puli środków, jakie przewidziane zostały na refundację leków w Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH