StER pyta, które leki są objęte zakazem wywozu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ster.info.pl/ rynekaptek.pl   18-06-2015, 09:25

StER pyta, które leki są objęte zakazem wywozu

Prosimy o upublicznienie aktualnej wersji projektu wykazu produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dane te mogą stanowić podstawę dla wprowadzenia bardzo poważnych ograniczeń w działalności wielu hurtowni farmaceutycznych - pisze Stowarzyszenie Eksporterów Równoległych w liście do Ministerstwa Zdrowia.

"Zwracam się z prośbą o wyjaśnienia dotyczące projektowanego kształtu oraz kryteriów tworzenia i stosowania wykazu produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zawarte w wykazie informacje mogą stanowić podstawę dla wprowadzenia bardzo poważnych ograniczeń w działalności wielu hurtowni farmaceutycznych w Polsce i za granicą. Z tego względu celowe jest umożliwienie im jak najszybszego uwzględnienia zmieniających się realiów rynkowych w planowaniu swojej działalności oraz poinformowania kontrahentów handlowych o możliwych trudnościach w zaopatrzeniu w wybrane produkty lecznicze" - pisze do resortu dr n.farm. Karolina Całka-Laskowska, prezes Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych (StER).

Dodaje: - Można oczekiwać, że w warunkach funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi, będzie możliwe obejmowanie wykazem wyłącznie tych produktów, co do których zaistnieje faktyczne zagrożenie brakiem dostępności dla pacjentów w Polsce, oraz zapewnienie, że ewentualne ograniczenia w eksporcie będą proporcjonalne do celu, który uzasadnia ich wprowadzenie.

"Jednak w odniesieniu do okresu przejściowego, poprzedzającego uruchomienie ZMSOPL (tj. do dnia 31 grudnia 2016 r.), brakuje informacji pozwalających antycypować prawdopodobny zakres wprowadzanych przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego ograniczeń" - zauważa szefowa StER.

"W związku z powyższym prosimy o upublicznienie aktualnej wersji projektu wykazu produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

Stowarzyszenie stawia też Ministerstwu Zdrowia kilka pytań:

Czy przyjęte kryteria tworzenia wykazu eliminują ryzyko, że zostaną w nim uwzględnione przypadki, w których brak dostępu do danego leku (w co najmniej 5% aptek ogólnodostępnych prowadzonych na terenie województwa, w przeciągu 3 dni kalendarzowych od pierwszego zgłoszenia), wystąpił na skutek zamierzonej manipulacji ciągłością lub wielkością podaży przez podmiot odpowiedzialny za dany produkt leczniczy w Polsce?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH