StER: system utrwala patologie związane z reglamentowaniem podaży

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: StER/ rynekaptek.pl   27-11-2015, 13:23

StER: system utrwala patologie związane z reglamentowaniem podaży StER pisze do ministra zdrowia

Członkowie Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych StER skierowali do Konstantego Radziwiłła list gratulacyjny z powodu wyboru na stanowisko ministra zdrowia. Przy okazji piszą, co myślą o przepisach mających hamować wywóz leków.

"Życzę wytrwałości i sukcesów w podejmowaniu wyzwań służących ochronie interesów pacjentów. Wierzę, że pod Pana kierownictwem resort zdrowia, wspólnie z partnerami społecznymi, wypracuje krajową politykę lekową, która – czerpiąc z dobrodziejstw konkurencyjnego rynku oraz szanując krajowe i międzynarodowe prawo – zagwarantuje pacjentom w Polsce powszechny dostęp do skutecznej i nowoczesnej farmakoterapii" - napisała do nowego ministra zdrowia dr n. farm. Karolina Całka-Laskowska, prezes Stowarzyszenia.

Do listu dołączono załącznik, który - zdaniem StER - zawiera ważne zagadnienia, "jakie powinny być brane pod uwagę przy realizacji powyższego celu". Stowarzyszenie deklaruje wolę dialogu i współpracy na rzecz poprawy dostępności leków dla pacjentów w Polsce oraz zwiększania transparentności krajowego rynku dystrybucji farmaceutycznej.

Zdaniem StER, obowiązujące od 12 lipca 2015 roku nowe przepisy prawa farmaceutycznego nie uwzględniły koniecznych regulacji, które zwiększyłyby odpowiedzialność producentów za właściwe zaopatrzenie krajowego rynku w leki. Wprowadziły natomiast mechanizm, który wprost przekłada przypadki braku leków w aptekach na administracyjne ograniczenia w możliwości ich eksportu.

"Biorąc pod uwagę, że pełna dostępność leków w aptekach skutkowałaby brakiem podstaw dla zakazu ich sprzedaży poza granice Polski, system ten w bezpośredni sposób zachęca producentów do utrzymywania chronicznych niedoborów leków na rynku. Utrwala w ten sposób powszechne obecnie patologie związane z reglamentowaniem podaży wprowadzanych na polski rynek produktów leczniczych w celu ograniczenia działalności legalnych, rynkowych konkurentów (eksporterów równoległych) i ochrony ogromnych zysków na rynkach zagranicznych" - piszą członkowie Stowarzyszenia do ministra.

Podkreślają, że zdrowa konkurencja na rynku dystrybucji farmaceutycznej jest kluczowym warunkiem dostępności leków dla pacjentów. Przyjmowanie rozwiązań prawnych oraz akceptowanie praktyk, które w nieuzasadnionym stopniu ją ograniczają, nie leży w interesie ani pacjentów, ani polskiej gospodarki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH