Stowarzyszenie Aptekarzy Tradycyjnych pisze petycję

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   15-06-2016, 14:27

Stowarzyszenie Aptekarzy Tradycyjnych pisze petycję

Stowarzyszenie Aptekarzy Tradycyjnych wystosowało do resortu sprawiedliwości petycję dotyczącą "wielopłaszczyznowego nieprzestrzegania prawa farmaceutycznego przez apteki sieciowe". Wskazuje w nim podmioty łamiące prawo.

W petycji autorzy przypominają, że w ustawie Prawo farmaceutyczne wprowadzono "bezpiecznik" prawny, który miał uniemożliwić powstawanie i ekspansję sieci aptecznych. Chodzi o przepis o 1 procencie aptek ogólnodostępnych prowadzonych na terenie województwa.

Jednak - jak zauważa Stowarzyszenie - przepis ten był przez lata łamany. Aptekarze pokazują to na przykładzie woj. lubelskiego. Według danych WIF, zarejestrowanych jest tam 880 aptek. To oznacza, że próg 1 procentowej koncentracji przekraczają te sieci, które prowadzą więcej niż 8 aptek.

Tymczasem w petycji Stowarzyszenie wskazuje, że niektóre apteki prowadzą 14, 20, a nawet 30 aptek. Dodatkowo właścicielka jednej z sieci aptek prowadzi jednocześnie hurtownię farmaceutyczną.

Na potwierdzenie Stowarzyszenie dołącza załączniki pokazujące powiązania kapitałowo-osobowe.

W petycji Stowarzyszenie zwraca także uwagę, że problemem jest również naruszanie przez sieci apteczne zakazu reklamy aptek. Aptekarze informują, że obecnie w Sądzie Okręgowym w Lublinie prowadzone są postępowania cywilnoprawne przeciwko dwóm sieciom aptecznym w sprawie nieprzestrzegania zakazu reklamy aptek.

W petycji Stowarzyszenie chce także wprowadzenia moratorium na otwieranie nowych aptek oraz sugeruje zlecenie audytu przepływu środków finansowych w największych hurtowniach farmaceutycznych, które prowadzą jednocześnie sieci aptek. Ich zdaniem, dochodzi bowiem do drastycznego zaniżania cen leków w aptekach sieciowych i wprowadzania mechanizmów rozliczania refundacji z NFZ, które powodują wzrost środków publicznych na refundację.

Pod petycją podpisał się prezes Stowarzyszenia, Piotr Korzeniowski.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH