Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki: sieci mylą się na swój koszt

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: lekitylkozapteki.pl/ rynekaptek.pl   12-06-2015, 13:13

Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki: sieci mylą się na swój koszt Spór o prawo: w jakiej sytuacji można cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki

Inspekcja farmaceutyczna cofa zezwolenia na prowadzenie aptek przez największe sieci apteczne. Sieci uznają te działania za wywłaszczające je z majątku. A kto stanie w obronie interesu państwa, pacjentów i drobnych aptekarzy - pyta Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki.

Inspekcja farmaceutyczna cofa zezwolenia na prowadzenie aptek przez największe sieci apteczne.
Te wyrażają oburzenie i uznają działania za wywłaszczające je z majątku - informuje Dziennik Gazeta Prawna (DGP) w artykule pod tytułem „Farmaceuci: urzędnicy mylą się na nasz koszt” (z dn. 10.06.2015 r.).

Informacja dotyczy artykułu 99 Ustawy Prawo Farmaceutyczne, zgodnie z którym właściwe organy nie wydają zezwolenia na prowadzenie apteki, jeżeli podmiot ubiegający się o zezwolenie prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych. Sytuacja, w której dany podmiot jest właścicielem więcej niż 1 proc. aptek na terenie województwa może być zagrożeniem dla konkurencyjności i bytu pozostałych przedsiębiorców prowadzących apteki na danym terytorium, może doprowadzić do negatywnych skutków dla pacjentów w zakresie cen i dostępności leków na tym obszarze.

Przedstawiciele Stowarzyszenia Leki Tylko z Apteki uważają, że jest nieuprawnione odmawianie organom inspekcji farmaceutycznej prawa do kontroli przedsiębiorstw tej inspekcji podlegających.

"Kolejną nieprawdziwą tezą jest ta, że działania kontrolne i ich skutki są zamachem na wolność gospodarczą. (...) prawo farmaceutyczne (rozdział 2b „Przepisy ogólne w sprawie działalności objętych zezwoleniami”) wyraźnie określa, że prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie jest zwykłym wykonywaniem działalności gospodarczej. Jest to działalność w sektorze zdrowia publicznego, wymagająca specjalnych kwalifikacji i konieczności przestrzegania wysokich standardów etycznych oraz zawodowych, albowiem na przeciwległej szali kładzie się życie i zdrowie pacjentów. Właśnie dlatego by tą odpowiedzialność egzekwować w art. 37ap ust. 1 pkt. 2 Pr. Farm. ustawiono obligatoryjną przesłankę do cofnięcia zezwolenia na prowadzenia apteki, w sytuacji w której przedsiębiorca prowadzący apteki przestał spełniać „warunki określone przepisami prawa, wymagane do wykonywania działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu”. To jest  zrozumiałe dla każdego: dostałeś zezwolenie pod kilkoma warunkami - skoro je łamiesz – tracisz zezwolenie" - argumentuje Stowarzyszenie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH