Stowarzyszenie: ograniczmy sprzedaż leków w supermarketach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   01-06-2015, 13:05

Stowarzyszenie: ograniczmy sprzedaż leków w supermarketach Leki w sprzedaży pozaaptecznej: trzeba to ograniczyć

Powstało Stowarzyszenie Leki tylko z Apteki, które ma wspierać farmaceutów o walce przywrócenie właściwej roli i rangi zawodu farmaceuty w systemie ochrony zdrowia.

- Profesja farmaceuty od jakiegoś czasu konsekwentnie spychana jest na margines społeczny, pozbawiana jakiegokolwiek znaczenia, co odbija się na jakości opieki farmaceutycznej i dostępności leków dla pacjenta. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi instytucjami, którym te idee są bliskie – mówi Paweł Bernat, prezes Stowarzyszenia Leki tylko z Apteki.

Nowa organizacja ma wspierać  niezależnych farmaceutów, jako grupę zawodową a także walczyć o prawidłowy obrót lekami, bezpieczeństwo pacjentów oraz harmonijny rozwój rynku. Jednocześnie organizacja nie zamierza wyręczać samorządu aptekarskiego w jego statutowej działalności, a jedynie planuje koncentrować się na kilku wybranych problemach - poprzez organizację działań i kampanii nagłaśniających problematyczne dla aptekarstwa kwestie.

Stowarzyszenie to kontynuacja akcji, jaką w ubiegłym roku podjęła Grupa  Neuca. Teraz pracę nad działaniami wokół budowy świadomości społecznej związanej z zagrożeniami wynikającymi z zakupu leków poza apteką - przejmuje stowarzyszenie i planuje kolejną odsłonę ogólnopolskiej kampanii uświadamiającej „Leki tylko z Apteki”.

Zdaniem władz Stowarzyszenia, ograniczenie sprzedaży w supermarketach czy stacjach benzynowych dużych opakowań i zmniejszenie dawek tych, które są dostępne poza aptekami - pozytywnie wpłynie na obniżenie ryzyka zatruć i nieświadomego ich przedawkowania.

Wśród postulatów Stowarzyszenia Leki tylko z Apteki jest również kampania promująca ideę opieki farmaceutycznej. Władze organizacji stoją na stanowisku,  ze pacjenci powinni mieć łatwy i szybki dostęp do fachowej porady, a taką może zapewnić im wyłącznie farmaceuta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH