Studia wyższe dla techników farmaceutycznych? Dlaczego nie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   04-09-2014, 20:10

Studia wyższe dla techników farmaceutycznych? Dlaczego nie

Skupimy się na podnoszeniu jakości kształcenia - zapowiada Dominik Żyro, prezes Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Rynek Zdrowia: Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie w sprawie zakończenia kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny w roku szkolnym 2018/2019. Termin wygaszenia kształcenia został przesunięty o 3 lata. To sukces czy porażka środowiska, które przekonywało, że kształcenie techników powinno być kontynuowane?

Dominik Żyro: Sam fakt przesunięcia terminu wygaszania kształcenia uważamy za pewien sukces, bowiem pierwotnie była mowa o natychmiastowym zakończeniu kształcenia. Z drugiej jednak strony nie mamy przekonania, że podpisanie rozporządzenia to dobra decyzja. Doświadczenia z niektórych obszarów szkolnictwa zawodowego pokazują, że w kilkanaście lat po zakończeniu kształcenia, na rynku zaczyna brakować specjalistów.

Tak dzieje się z wieloma zawodami – brakuje już techników analityki medycznej, masażystów, fizjoterapeutów, a z zawodów niemedycznych np. maszynistów do obsługi pociągów, bo kształcenie zakończono 30 lat temu. Ponadto zaglądając w tabelę zawodów nadwyżkowych Ministerstwa Pracy znajdziemy wiele zawodów, które rzeczywiście są nadwyżkowe, a jakoś kształcenie w nich wciąż się odbywa.

Zastrzeżenia budzi też forma ograniczonego zakresu konsultacji. Projektu rozporządzenia nie konsultowano z przedstawicielami prezentującymi tę grupę zawodową. Sam termin podejmowania takich decyzji również jest niefortunny - rozporządzenie zostało podpisane w okresie wakacji.

RZ: Na czym skoncentruje się teraz działalność Związku?

DŻ:
Skupimy się na podnoszeniu jakości kształcenia, by poziom nauczania w tym zawodzie był weryfikowany. Tego teraz brakuje, szczególnie jeśli chodzi o niektóre prywatne szkoły, pozbawione odpowiedniego wyposażenia. Inaczej sytuacja wygląda w szkołach publicznych, które zwykle są jednocześnie ośrodkami egzaminacyjnymi. Słuchacze mają zagwarantowaną odpowiednią jakość nauczania i możliwość praktycznych zajęć w dobrze wyposażonych pracowniach.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH