Superbakterie: procedura izolacji pacjenta będzie stosowana w całym kraju?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: RR/rynekaptek.pl   14-02-2018, 08:05

Superbakterie: procedura izolacji pacjenta będzie stosowana w całym kraju? Prewencyjne działania dotyczą przede wszystkim osób, które w dokumentacji medycznej mają zapis, że są nosicielami (Fot. Archiwum)

Obecnie planujemy określić dodatkowo standardy organizacyjne, które usprawnią prowadzenia działań zapobiegawczych i przeciwepidemicznych, w szczególności w zakresie patogenów, które są oporne na antybiotyki kluczowe dla leczenia - tłumaczy Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Czy będzie tak, że pacjent, żeby kontynuować leczenie szpitalne w innym województwie, będzie musiał trafić do izolatki i przejść testy na nosicielstwo? Czy wprowadzenie takiej procedury w jednym województwie to swoiste wotum nieufności dla obecnego systemu zabezpieczenia epidemiologicznego, który nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na obszarze całego kraju? A może to uzasadniona i konieczna ostrożność, dodatkowa bariera ochronna przed superbakteriami?

Tomasz Augustyniak, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, przekonuje że podjęte działania prewencyjne wynikają właśnie z ostrożności.

- Z punku widzenia naszych szpitali i pacjentów najważniejsze jest to, żebyśmy skutecznie obronili się przed zaimplementowaniem bakterii do naszych szpitali. Na razie nam się to udaje. Poza dziesięcioma przypadkami nosicieli, którzy trafili do szpitali i zostali już wypisani, w województwie pomorskim nie mamy problemu. W każdym razie na poziomie szpitala bakteria nie przeniosła się na innego pacjenta. Przeniesienia wewnątrzszpitalnego nie było, co uznajemy za sukces - relacjonuje Tomasz Augustyniak.

Dodaje też, że w woj. mazowieckim odnotowano kilka tysięcy takich przypadków, a w podlaskim kilkaset, czym sugeruje, gdzie leży przyczyna, która doprowadziła do zastosowania ponadstandardowych procedur na Pomorzu.

Izolatka na dzień dobry
- Chodzi o izolację pacjentów z tych regionów, o których wiemy, że mają problemy z zakażeniami New Deli czy Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 - tłumaczy i zaznacza, że dopóki nie ma potwierdzenia z badania przesiewowego, to takiego pacjenta należy skierować do izolatki lub kohortacji (polega na izolacji grupy osób podejrzanych o zakażenie, zakażonych lub nosicieli we wspólnych salach - red.).

Podkreśla, że prewencyjne działania dotyczą przede wszystkim osób, które w dokumentacji medycznej mają zapis, że są nosicielami. - Szpitale postępują rozważnie, biorą odpowiedzialność za wszystkich pacjentów i nie sugerują się tym, że ktoś odczuwa dyskomfort związany z tym, że przez krótki czas będzie objęty szczególnym reżimem sanitarnym - argumentuje.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH