Suplementy diety: nowe narzędzie do weryfikacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MM/rynekaptek.pl   20-02-2018, 15:50

Suplementy diety: nowe narzędzie do weryfikacji Suplementy diety mają wzbogacać naszą dietę, ale nie powinny być kojarzone przez konsumentów z lekami – podkreślił wiceprezes Fundacji (Fot. Archiwum)

Startujemy z Certyfikatem Jakości Suplementów Diety jako z jednym podstawowych narzędzi samoregulacji. Chcemy dać konsumentom jasny przekaz, że suplementy oznaczone tym certyfikatem dają wysoki poziom jakości i bezpieczeństwa – zapowiada Przemysław Tronina, wiceprezes Europejskiego Instytutu Suplementów i Odżywek.

- Zauważamy potrzebę samoregulacji branży. Aspekty prawne muszą być doprecyzowane, organy kontroli muszą wykonywać właściwie swoją pracę. Natomiast doświadczenie zagranicznych rynków pokazuje, że jeżeli branża sama nie wypracuje stosownych dla konsumenta standardów, to samo prawo czy ograny kontrolne, wszystkich tych wyzwań nie rozwiążą – wskazał Przemysław Tronina podczas briefingu prasowego poświęconego "Wprowadzeniu do obrotu suplementów diety", który odbył się 20 lutego w Warszawie.

Wyjaśnił, że Fundacja stworzyła taki system weryfikacji produktów, który będzie odpowiadał na główne wyzwania, z którymi zmaga się branża suplementów.

Wiceprezes Instytutu zaznaczył, że obecne regulacje prawne nie są jednoznaczne - same produkty są bardzo złożone, dlatego wymagają odpowiedniej weryfikacji oznakowania materiałów reklamowych i sprawdzenia czy wszystkie wymagania prawne są spełnione.

- Kolejnym aspektem jest kwestia etyki. Informacja, którą producenci przekazują konsumentom musi być nie tylko zgodna z wymaganiami prawnymi. Dzisiaj jest większe zapotrzebowanie na otrzymywanie pełnej i rzetelnej wiedzy na temat przyjmowanych suplementów.

- Przekaz ma być jasny – suplementy diety mają wzbogacać naszą dietę, ale nie powinny być kojarzone przez konsumentów z lekami – podkreślił.

Kontrole będą niezapowiedziane
Następnym etapem weryfikacji produktów poprzez EISD jest ocena naukowa preparatów pod kątem ich relacji ze zdrowiem.

W tym celu, jak tłumaczył Przemysław Tronina, stworzono narzędzie do badań produktów. Nie polega ono jednak na tym, że próbki dostarczane są przez samych producentów.

– Świadomi przedsiębiorcy, którzy zobowiążą się do przestrzegania zachowania standardów jakości suplementów, muszą się poddać reżimowi badań niezapowiedzianych. W nieznanym dla producenta terminie, próbobiorca laboratoryjny wybiera poszczególne produkty bezpośrednio z rynku. Producent nie wie, jaka partia zostanie poddana weryfikacji. Otrzymuje jedynie informację o wyniku końcowym badań.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH