Suplementy diety: ustawodawca zaczął baczniej obserwować rynek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   02-03-2018, 08:04

Suplementy diety: ustawodawca zaczął baczniej obserwować rynek Do 2020 roku rynek suplenentów diety ma sie rozwijać w tempie 8 procent rocznie (Fot. Archiwum)

Może zastanawiać, dlaczego za emitowanie niespełniającej wymogów reklamy ma grozić kara do 20 mln zł, natomiast za nielegalne prowadzenie do obrotu suplementów przewidywana kara dla przedsiębiorcy to 400 tysięcy zł - zastanawia się dr Agnieszka Szymecka - Wesołowska, wiceprezes Europejskiego Instytutu Suplementów i Odżywek.

- Rynek suplementów rozwija się w zawrotnym tempie. Prognozuje się, że do 2020 roku będzie się on rozwijał w tempie 8 procent rocznie. Obecnie wartość rynku sięga ok 4 mld zł. Rocznie konsumenci nabywają blisko 200 mln opakowań suplementów – wskazała dr Agnieszka Szymecka – Wesołowska.

Podała, że w rejestrze znajduje się obecnie ok. 30 tysięcy zgłoszonych suplementów, co miesiąc do Głównego Inspektora Sanitarnego wpływa niemal 600 powiadomień dotyczących nowych rejestracji.
Wskazała, że reklama w dużym stopniu wpływa na rozwój rynku suplementów diety. Już co czwarta reklama telewizyjna i co druga radiowa dotyczy tych preparatów.

Zastanawia różnica kar
- Patrząc na statystyki, w ciągu ostatnich trzech lat, ustawodawca zaczął baczniej obserwować ten rynek i zajął się jego rozwojem regulacyjnym. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej coraz częściej prowadzą kontrolę stron internetowych i reklam telewizyjnych oraz radiowych. Kilka lat temu należało to do rzadkości – powiedziała ekspertka.

Przypomniała, jakie są założenia projektu ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, wskazując przede wszystkim na rozszerzone zadania Głównego Inspektora Sanitarnego.

- GIS zostanie wyposażony w dodatkowe kompetencje nadzorcze. Będzie mógł nakładać sankcje wobec niepokornych pomiotów, które nie będą stosowały się do nowych wymogów prawnych. Obecnie, jeśli podmiot wprowadza suplement do obrotu bez powiadomienia GIS, grozi mu odpowiedzialność wykroczeniowa. To ma się zmienić. Ma zostać wprowadzona odpowiedzialność administracyjna, czyli kary będzie wyznaczał właściwy wojewódzki inspektor sanitarny. Maksymalny wymiar kary może wynieść nawet do 430 tys. zł – wyjaśniła dr Szymecka – Wesołowska.

- Może zastanawiać, dlaczego za emitowanie niespełniającej wymogów reklamy ma grozić kara do 20 mln zł, natomiast za nielegalne prowadzenie do obrotu suplementów przewidywana kara dla przedsiębiorcy to 400 tysięcy zł - stwierdziła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH