Suplementy diety w aptece pod kontrolą Inspekcji Sanitarnej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ŚIA, ms/rynekaptek.pl   02-01-2015, 08:01

Suplementy diety w aptece pod kontrolą Inspekcji Sanitarnej Kontrola suplementów diety w aptece

Kontrola suplementów diety w aptekach przeprowadzanych przez przedstawicieli Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych a wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Kwestie te szczegółowo wyjaśnia Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej. Mówi on, że dla nowo otwieranych aptek i aptek otwartych po 5 listopada 2008 r., czyli po zawarciu porozumienia pomiędzy Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym i Inspekcję Sanitarną, Wojewódzki Nadzór Farmaceutyczny wymagany jest wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej przed wydaniem zezwolenia.

Krystian Szulc wskazuje, że dane starszych aptek, uruchomionych przed 5 listopada 2008 r., zostały przekazane do Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych na podstawie porozumienia podpisanego pomiędzy Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym i Sanitarnym (pismo GIF nr GIF-N-0740/71-1/MK/2008 z 18 czerwca 2008 r.).

Tym nie mniej w opinii radcy prawnego Śląskiej Izby Aptekarskiej należałoby zweryfikować u właściwego miejscowo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, czy dane apteki otwartej przed 5 listopada 2008 r. rzeczywiście figurują w rejestrze PPIS i czy apteka posiada stosowne zaświadczenie o numerze, pod którym została wpisana do rejestru. - Warto o tym pamiętać i ewentualnie uzupełnić braki, ponieważ jest to istotne, gdyż w trakcie kontroli, inspektor PPIS wymaga tego dokumentu dodaje Krystian Szulc.

Krystian Szulc szczegółowo objaśnia kwestie kontroli przeprowadzanych przez Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w aptekach. Przypomina on, że Sanepid przeprowadza w aptece kontrole na podstawie ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2011 r. nr 212, poz. 1263) i ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2010 r. nr 136, poz. 914). W zakresie dotyczącym bezpieczeństwa żywności nie stosuje się przepisów art. 82 i art. 83 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r., Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) dotyczących ilości kontroli i czasu ich trwania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH