Światowy Dzień Rzucania Palenia; wciąż pali 9 mln Polaków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: RR/ rynekaptek.pl   20-11-2014, 10:23

Światowy Dzień Rzucania Palenia; wciąż pali 9 mln Polaków

W czwartek, 20 listopada, po raz 40. obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Choć liczba Polaków palących papierosy spada, codziennie temu nałogowi wciąż oddaje się 9 mln osób, w tym 3,5 mln kobiet.

Kobiety palą niemal tyle samo, co mężczyźni, a liczba zachorowań na raka płuca wśród kobiet w Polsce wzrasta z roku na rok. Obecnie rak płuca jest częstszą przyczyną przedwczesnej śmierci u kobiet niż nowotwór piersi i szyjki macicy.

- Kobiety zaczynają palić w bardzo młodym wieku. Szacuje się, że co druga uczennica w wieku 13-15 lat próbowała palić tytoń. Rozpoczęcie palenia w tak wczesnym wieku wiąże się z dużym ryzykiem zachorowania na raka płuca i inne choroby odtytoniowe. Pozbawia młode kobiety wielu lat życia i prowadzi do przedwczesnej śmierci - mówi prof. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów, Centrum Onkologii–Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Irena Przepiórka, ekspert Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym i Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Centrum Onkologii–Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, zwraca uwagę, że palenie tytoniu przez kobiety ma swoją specyfikę.

- Często palenie staje się dla nich sposobem na rozładowanie emocji oraz utrzymanie szczupłej sylwetki. Można zatem powiedzieć, iż kobiety silniej niż mężczyźni uzależniają się od samego rytuału palenia i okoliczności w jakich palą.

Ogólnopolska Sieć Pomocy Palącym to zespół punktów poradniczych, w których osoby palące i ich rodziny mogą bezpłatnie otrzymać profesjonalną pomoc i wsparcie w procesie rzucania palenia. Pierwsze punkty zostaną otwarte na terenie województwa mazowieckiego.

- Na podstawie zebranych w nich doświadczeń będziemy szacować zainteresowanie i skalę potrzeb w pozostałych częściach Polski. Do końca przyszłego roku powstanie kilkanaście kolejnych punktów pomocy - dodaje Irena Przepiórka.

Specjalistyczną pomoc można uzyskać obecnie w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Poradnictwo telefoniczne realizowane przez Telefoniczną Poradnię ma charakter indywidualnych sesji dostosowanych do aktualnych potrzeb rozmówcy. Z pomocy Telefonicznej Poradni co roku korzysta ponad 5 tysięcy osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH