Światowy gigant zainteresowany polskimi aptekami?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ, rp.pl/ rynekaptek.pl   20-01-2016, 08:50

Światowy gigant zainteresowany polskimi aptekami? Koncern przejmie polskie sieci aptek?

Walgreens Boots Alliance, globalny koncern farmaceutyczno-drogeryjny, wpisał Polskę na listę atrakcyjnych kierunków i szuka u nas atrakcyjnych sieci do przejęcia.

Trwają już rozmowy, ale są na bardzo wstępnym etapie.– Standardowo nie wypowiadamy się na temat rynkowych plotek czy spekulacji – odpowiada dla rp.pl Laura Vergani, wiceprezes Walgreens Boots Alliance, pytana o przejęcia w Polsce.

Atrakcyjność naszego rynku doceniają też inni gracze. –Tzw. usieciowienie aptek w cztery lata zwiększyło się o 10 pkt proc. do ponad 30 proc. W ciągu kolejnych czterech lat tempo powinno co najmniej zostać utrzymane. Rosnące sieci stają się coraz atrakcyjniejszym celem dla inwestorów – komentuje Gaweł Adamek, konsultant PwC.

Według danych IMS, do sieci należy już 35 proc. aptek. Zrealizowana w nich sprzedaż (apteki 5+) wyniosła we wrześniu br. 1,2 mld zł.

W Polsce działa prawie 360 sieci 5+. Liczba aptek w tych sieciach to już ponad 5 tys. placówek.

Nadal na czele rankingu są takie sieci jak DOZ, Dr. Max i Cefarm, ale w ostatnim czasie wzrosła liczba sieci, które szybko gonią liderów.

Sieci generują dwa razy większe obroty niż apteki indywidualne, których średni obrót miesięczny wynosi ok. 150 tys. zł. Jednocześnie w całej strukturze rynku, 35 proc. aptek sieciowych generuje już 51 proc. sprzedaży. 14 największych graczy osiąga 18 proc. udziałów.

Jeśli chodzi o region Europy Środkowej i Wschodniej (CEE), hurtownie kontrolują 12 tys. aptek, czyli ok. 10 procent. Największy udział mają w aptekach w państwach nadbałtyckich: Litwa – 80 proc., Łotwa – 56 proc., Estonia – 41 proc.

31 proc. aptek to apteki indywidualne, z czego 11 proc. tworzy małe sieci (2-5).

Boots to brytyjska sieć aptek i sklepów kosmetycznych. Siedziba przedsiębiorstwa znajdowała się w Nottingham, w Anglii, potem została przeniesiona do Szwajcarii.

Początki przedsiębiorstwa sięgają 1849 roku, gdy John Boot otworzył w Nottingham sklep z ziołami. W przeszłości spółka zajmowała się także produkcją leków i kosmetyków. W 2006 roku doszło do połączenia Boots z francuską firmą Alliance.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH