Świętokrzyskie: spłacono nadwykonania powstałe do września 2017

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-12-2017, 11:41

Świętokrzyskie: spłacono nadwykonania powstałe do września 2017 Środki z dotacji celowej przekazano do 15 placówek (fot. archiwum)

11 mln zł dotacji z budżetu państwa, jakie otrzymał świętokrzyski NFZ, pozwoliło sfinansować wszystkie zaległe szpitalne nadwykonania powstałe do 2016 r. oraz wygenerowane do września 2017 roku - poinformowała w czwartek (21 grudnia) dyrektor tej instytucji Małgorzata Kiebzak.

Podczas konferencji prasowej Kiebzak przedstawiła dane dotyczące dodatkowych środków, jakie w 2017 r. otrzymał oddział na zwiększenie finansowania placówek służby zdrowia w regionie.

- Otrzymaliśmy 11 mln zł, które zostały przeznaczona na sfinansowanie w pierwszej kolejności wszystkich nadwykonań, które zgodnie z założeniami tej dotacji miały obejmować lata 2008-2016. Mówimy o wszystkich nieprzedawnionych nadwykonaniach i niesfinansowanych do danego okresu. Nasz odział posiadał bardzo niewiele nadawykonań niesfinansowanych za poprzednie lata. Chodziło o okres od 2014 do 2016 roku. Przeznaczyliśmy na te lata około 8 mln zł - tłumaczyła Kiebzak.

Pozostałe ponad 3 mln zł przeznaczono na sfinansowanie nadwykonań za bieżący rok - od stycznia do września. Chodziło o: intensywną terapię, leczenie udarów, procedury onkologiczne, specjalistykę dziecięcą, procedury nielimitowane, a także hospitalizacje bezpośrednio związane ze świadczeniami wysokospecjalistycznymi - w woj. świętokrzyskim to kardiochirurgia.

Środki z dotacji celowej przekazano do 15 placówek. Najwięcej, bo 8,6 mln zł otrzymało Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Chodzi o świadczenia brachyterapii (świętokrzyski NFZ miał wątpliwości co do zapłaty za te świadczenia, ale zdecydował o ich sfinansowaniu po przegraniu sprawy w sądzie I instancji), program leczenia glejaków mózgu oraz ginekologię onkologiczną i hematologię.

567 tys. zł trafiło do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach m.in. na nadwykonania na oddziałach neurologii, ortopedii, chirurgii onkologicznej. Ponad 190 tys. zł ta sama placówka otrzymała na procedury pediatryczne (niesfinansowane po przejęciu w 2015 r. przez lecznicę szpitala dziecięcego).

Szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymał 281 tys. zł na zaległe świadczenia wykonane na oddziałach: położniczo-ginekologicznym, neurologii i anestezjologii oraz na program lekowy wtórnej nadczynności przytarczyc.

Dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ poinformowała także, że instytucja otrzymała w tym roku ponad 134 mln zł z funduszu zapasowego NFZ (fundusz generowany przez NFZ z zysków z lat poprzednich).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH