System refundacji wyrobów medycznych ma być kopią refundacji leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polmed/ rynekaptek.pl   25-05-2016, 14:30

 System refundacji wyrobów medycznych ma być kopią refundacji leków

W Polsce wszystkim wydaje się, że znają się na farmacji, tak jak na piłce nożnej. Natomiast wyroby medyczne traktują jak rugby, które znają, ale ich nie rozumieją - ocenia Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Izby POLMED.

Uczestnicy konferencji „Wyroby medyczne do zaopatrzenia medycznego – jak poprawić jakość i dostępność” dyskutowali m.in. o podnoszeniu jakości obsługi pacjentów w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne. Spotkanie zorganizowała Ogólnpolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED (25 maja).

Punktem wyjścia do dyskusji była prezentacja opracowania mającego na celu uporządkowanie i kategoryzację dostępnych na rynku wyrobów medycznych do indywidualnego zaopatrzenia.

- Nowa kategoryzacja spełnia wiele funkcji – wyliczał dr Maciej Sydor, kierownik Zakładu Podstaw Konstrukcji Maszyn na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, sam będący osobą na wózku inwalidzkim. –Gdyby oprzeć na niej system zaopatrywania pacjentów to możliwe byłoby racjonalizowanie wydatków, gdyż dofinansowany byłby zakup właściwych wyrobów medycznych.

Wykorzystanie wyrobów medycznych do indywidualnego zaopatrzenia w procesie leczenia wynika przede wszystkim z potrzeby zastąpienia utraconych narządów, poprawy możliwości funkcjonalnych, czy też zaspokojenia potrzeb społecznych.

Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda zwrócił uwagę, że przygotowana przez niezależnych ekspertów publikacja "Kategoryzacja wyrobów medycznych do zaopatrzenia indywidualnego" posłuży resortowi w przygotowaniu projektu ustawy o refundowanych wyrobach medycznych. Minister przedstawił też wstępne założenia ustawy.

Potwierdził, że nowy system refundacji wyrobów medycznych ma być kopią rozwiązań stosowanych w lekach. Wśród uczestników pojawiło się wiele wątpliwości, czy zasadne jest przekładanie rozwiązań prawnych stosowanych w farmacji na wyroby medyczne, które są jednak zupełnie odmienne od leków.

Wskazywał na to m.in. Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Izby POLMED, który stwierdził, że  w Polsce wszystkim wydaje się, że znają się na farmacji, tak jak na piłce nożnej. Natomiast wyroby medyczne traktują jak rugby, które znają, ale ich nie rozumieją. Jeżeli ideą Ministerstwa Zdrowia jest próba rozegrania meczu piłki nożnej na boisku rugby, to może to zakończyć się totalną porażką.

Zgodnie z deklaracją ministra Łandy wszyscy zainteresowani będą mogli odnieść się już niedługo do propozycji zmian w zakresie finansowania wyrobów medycznych. Poinformował, że projekt ustawy zostanie przekazany do konsultacji społecznych już za 1,5 tygodnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH