Systemem ochrony zdrowia w Polsce jednym z najgorszych w Europie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   30-01-2018, 11:27

Systemem ochrony zdrowia w Polsce jednym z najgorszych w Europie Polska nadal znajduje się w gronie 10 najgorszych państw z 35 przebadanych (Fot. Archiwum)

Długi czas oczekiwania na leczenie, słaby dostęp do nowoczesnych terapii antynowotworowych, mała liczba zabiegów usuwania zaćmy oraz przeszczepów nerek, wysoki odsetek cesarskich cięć – to główne powody fatalnej oceny polskiej służby zdrowia na tle innych państw europejskich.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Polska znalazła się w grupie państw z najgorszym systemem ochrony zdrowia w Europie.

Nasz kraj znalazł się na szóstym miejscu od końca w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia (EHCI) za 2017 rok. Gorsze od nas są tylko Litwa, Grecja, Bułgaria i Rumunia. Taką samą liczbę punktów co Polacy otrzymali Węgrzy.

W porównaniu z poprzednim rokiem Polska awansowała z 31. na 29. miejsce, ale nadal znajduje się w gronie 10 najgorszych państw z 35 przebadanych.

Problemy, z którymi boryka się polska służba zdrowia to przede wszystkim długi czas oczekiwania na leczenie, słaby dostęp do nowoczesnych terapii antynowotworowych, mała liczba zabiegów usuwania zaćmy oraz przeszczepów nerek, a także wysoki odsetek cesarskich cięć.

W zakresie dostępności do leków, Polska na 100 punktów do uzyskania, otrzymała 56. Przykładowo Niemcy i Holandia otrzymały 89 pkt.

Tworzenie indeksu EHCI rozpoczęto w 2005 r. Autorzy analizują krajową opiekę zdrowotną według 48 wskaźników w sześciu kategoriach: prawa pacjenta, czas oczekiwania na leczenie, jego efektywność, zakres i dostępność oferowanych usług, profilaktyka oraz dostępność do środków farmaceutycznych. Maksymalna liczba punktów możliwych do otrzymania wynosiła 1 tys. Polsce przyznano 584; o 20 pkt więcej niż w roku 2016.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH