Szczepienia finansowane przez NFZ. Będzie zmiana na lepsze?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Janik/ rynekaptek.pl   16-09-2015, 09:35

Szczepienia finansowane przez NFZ. Będzie zmiana na lepsze? Szczepienia będzie finansować NFZ, nie MZ. Czy coś się zmieni?

NFZ będzie od 2017 roku zobowiązany do finansowania zakupu szczepionek potrzebnych do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych. Uznanie i finansowanie znajdą tylko te, które mają udowodnioną skuteczność populacyjną i przejdą pomyślnie opiniowanie w AOTMiT - oceniają eksperci.

Zasady finansowania szczepień zmieniła nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi podpisana przez prezydenta w sierpniu.

Taka zmiana ustawowa i przeniesienie finansowania szczepień do Funduszu ma zwiększyć elastyczność podejmowania decyzji o rozszerzaniu listy chorób objętych działaniami profilaktycznymi w formie szczepień ochronnych.

Jak wynika z uzasadnienia noweli, NFZ dysponuje kilkunastokrotnie większym niż MZ zasobem środków potrzebnych do realizacji celów polityki zdrowotnej, co ma prowadzić do sukcesywnego poszerzania programu szczepień obowiązkowych oraz dostosowania zakresu stosowanych w Polsce szczepień profilaktycznych do aktualnych potrzeb zdrowotnych populacji.

Niedawne zmiany finansowania szczepień, umożliwią także, jak wskazano w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy, objęcie publicznym finansowaniem powszechnej, populacyjnej profilaktyki zakażeń ludzkim wirusem brodawczaka (HPV).

Jak stwierdza Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Organizacji Ochrony Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zmiana ustawowa umożliwia kolejne przesunięcie środków budżetowych na świadczenia do NFZ. Pierwszy raz mamy jednak mamy do czynienia ze szczepieniami ochronnymi, co dotyczy nie tylko pacjentów ubezpieczonych.- To rozwiązanie ma wprowadzić szczepienia przede wszystkim przeciwko dwóm typom drobnoustrojów - meningokokom i meningokokom - mówi Gryglewicz.

Jak stwierdza dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń, sekretarz Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministerstwie Zdrowia, zabiegi o dodatkowe pieniądze na szczepienia trwały 10 lat. Budżet na ten cel w Ministerstwie Zdrowia oscyluje od lat w granicach 80-90 mln złotych rocznie.

- To ledwo wystarcza obecnie na bieżące potrzeby, Gdybyśmy chcieli w jakikolwiek sposób zmodyfikować kalendarz szczepień, to nie ma na to pieniędzy. Walczyli o nie kolejni ministrowie. Bezskutecznie. Trzeba znać mechanizmy finansowania państwa aby zrozumieć, że tutaj bez zmian systemowych nie da się po prostu nic zrobić - uważa dr Grzesiowski.

Więcej: http://www.rynekzdrowia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH