Szczepienia: mamy równać do Zachodu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   06-08-2015, 12:03

Szczepienia: mamy równać do Zachodu Wiceminister zdrowia o szczepieniach

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki zapewnił na sejmowej komisji zdrowia, że dążeniem resortu jest dojście w kraju do kalendarza szczepień, jaki obowiązuje w Europie zachodniej i zwiększenie budżetu na ten cel nawet do 450 mln zł.

Przeniesienie finansowania obowiązkowych szczepień ochronnych dla osób ubezpieczonych z resortu zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada projekt noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgłosili go posłowie PO.

Podczas czytania projektu w tej sprawie, które odbyło się 22 lipca na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, poparcie dla projektu wyraził resort zdrowia. 

Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki ocenił, że umożliwi on w przyszłości układanie kalendarza szczepień w oparciu o racjonalne wytyczne i potrzeby wynikające z aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju, a nie dostępności finansowania. 

- Przypominam, że kwota 200 czy nawet 450 mln zł, jest absolutnie nieporównywalna z całością budżetu NFZ, a co więcej, z kwotą kosztów leczenia następstw chorób zakaźnych odległych i wczesnych, które są znane wszystkim od lat - zaznaczył.

Dodał, że NFZ jest najbardziej zainteresowany inwestycjami w zdrowie obywateli, które przeciwdziałają konieczności ponoszenia kosztów leczenia chorób zakaźnych, którym można zapobiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH