Szef GIF nadal poszukiwany. Poprzedni kandydat wróci do gry?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP, LJ/rynekaptek.pl   02-08-2016, 13:53

 Szef GIF nadal poszukiwany. Poprzedni kandydat wróci do gry? Trwa kolejny konkurs na szefa GIF.

Piotr Rykowski nie rezygnuje z udziału w konkursie na Głównego Inspektora Farmaceutycznego i zapowiada start po raz kolejny – podaje Dziennik Gazeta Prawna. MZ od ponad pół roku nie może znaleźć osoby na to stanowisko. Celowo?

Jak już informowaliśmy, Ministerstwo Zdrowia po raz trzeci ogłosiło konkurs na szefa GIF. Resort czeka na oferty do 8 sierpnia do godz. 9.00.

Poprzedni konkurs został przez Ministerstwo Zdrowia unieważniony. Resort nie podał wyjaśnień dotyczących niesfinalizowania poprzedniego naboru; zamieścił jedynie ogłoszenie o nowym naborze.

Jednak niektóre media informowały o podejrzeniach co do przeszłości jednego z kandydatów, który zakwalifikował się do drugiego etapu konkursu.

Funkcja szefa GIF stała się po raz pierwszy w historii tak mocno newralgiczna - choć w zakresie obowiązków inspektora jest głównie dbanie o bezpieczeństwo leków, od ponad pięciu lat zajmuje się również kontrolą nielegalnego wywozu - podkreśla DGP.

Jak mówi Paweł Trzciński, rzecznik GIF, wywóz leków jest obecnie bardziej intratnym procederem niż handel narkotykami. Tymczasem GIF jest jedyną instytucją, która ten rynek nadzoruje. - Dlatego osoba nowego szefa jest dla środowiska tak istotna. Jeżeli nie będzie mu zależało na ukróceniu tych działań, nikt inny się tym nie zajmie – tłumaczy rzecznik.

Coraz częściej nieoficjalnie mówi się, że odwlekanie wyboru GIF przez resort zdrowia jest celowe. Według wcześniejszych zapowiedzi MZ, część zmian dotyczących funkcjonowania rynku aptek, jest uzależniona od wyboru szefa Inspekcji.

- Czy w zmianach ustawowych czy w egzekwowaniu istniejącego prawa, musimy przewidzieć bardzo różne sytuacje, w których te apteki się znajdują. Nie chcę w tej chwili przesądzać sprawy i komunikować szczegółowych rozwiązań. Z ich przedstawieniem czekam na rozstrzygnięcie konkursu na GIF - mówił w wywiadzie wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Dodał: - Chciałbym, by prawo farmaceutyczne było tworzone razem z powołanym przez Panią Premier GIF, a nie bez niego. Planujemy zakończenie tworzenia projektu dużej nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne do końca sierpnia. Gdyby doszło do dalszych opóźnień w wyborze GIF, wtedy też opóźnię, w sposób adekwatny, przedstawienie projektu nowelizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH