Szef NRA: wzmocnić pozycję apteki w systemie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: aptekarzpolski.pl/ rynekaptek.pl   10-08-2015, 08:19

Szef NRA: wzmocnić pozycję apteki w systemie Szef NRA o pozycji aptek w systemie ochrony zdrowia

Kilka tygodni temu zwróciłem się pisemnie do liderów największych partii deklarujących udział w tegorocznych wyborach parlamentarnych o uwzględnienie w ich programach wyborczych propozycji zgłaszanych od wielu lat przez Naczelną Izbę Aptekarską - twierdzi szef NIA.

"Przypomniałem, że nie można zwlekać z podjęciem konkretnych działań w celu rozwiązania problemów dotykających polskich aptekarzy, które mają bezpośredni, negatywny wpływ na sytuację pacjentów korzystających z usług farmaceutycznych" - pisze dr Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA, w najnowszym wydaniu Aptekarza Polskiego.

Dodaje: - Postulaty te przedstawiliśmy również na lipcowym spotkaniu przedstawicieli Naczelnej Izby Aptekarskiej z ministrem zdrowia prof. Marianem Zembalą. Cieszymy się, że nowy minister zdrowia szybko i pozytywnie odpowiedział na propozycję rozmowy z reprezentantami NIA o problemach nurtujących środowisko aptekarskie.

Jak przyznaje szef aptekarzy, w czasie spotkania "uzasadniano potrzebę głębokiej reformy systemu usług farmaceutycznych, połączonej ze zmianą sposobu postrzegania spraw z zakresu farmacji oraz problematyki związanej z zaopatrywaniem pacjentów w leki": - Wskazaliśmy też, że konieczne jest stworzenie systemu opieki farmaceutycznej, poprawiającej jakość życia pacjenta i pozwalającej w pełni wykorzystać specjalistyczną wiedzę i doświadczenie zawodowe farmaceutów jako profesjonalnych pracowników medycznych.

- Poinformowaliśmy ministra zdrowia, że trzeba pilnie wzmocnić pozycję apteki w systemie ochrony zdrowia i zagwarantować niezależność farmaceuty jako osoby wykonującej zawód zaufania publicznego. Cel ten pozwala osiągnąć wprowadzenie do porządku prawnego zasady „apteka dla aptekarza lub spółki aptekarzy”, która jest najlepszym gwarantem bezpiecznej dystrybucji leków, opartej na rzeczywistych potrzebach pacjentów i wiedzy farmaceutów. Zastrzeżenie posiadania i prowadzenia apteki wyłącznie dla farmaceuty lub spółki aptekarzy gwarantuje, że podstawowy cel działania apteki zostanie należycie zrealizowany - ocenia dr Kucharewicz i dodaje:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH