Szef SIA odpowiada historykowi, który pisał o aptekach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: SIA, LJ/ rynekaptek.pl   26-11-2015, 11:34

Szef SIA odpowiada historykowi, który pisał o aptekach Szef SIA odpowiada autorowi tekstu

Nie wiem, co rozumie Pan pod używanym swobodnie słowem „farmaceuta”, a co „sprzedawca leków”, natomiast powinien Pan wiedzieć, że zawód, jaki wykonuje farmaceuta, obwarowany jest przepisami konkretnych ustaw - pisze Piotr Brukiewicz do Romana Potularskiego.

Roman Poturalski z Ruchu Kukiz'15, opublikował na swoim blogu tekst, w który pisał m.in., że "oczekiwania dotyczące deliberalizacji rynku aptecznego, obdarowania farmaceutów wyłącznym prawem do posiadania apteki można spełnić tylko w państwie totalitarnym". Dodał, że "nie można od społeczeństwa oczekiwać, by utrzymywało skansen gospodarczy dla ochrony zawodu palacza lokomotywowego, sprzedawcy gazet czy aptekarza".

"Nie wiem, co rozumie Pan pod używanym swobodnie słowem „farmaceuta”, a co „sprzedawca leków”, natomiast powinien Pan, jako osoba publiczna, wiedzieć, że tytuł zawodowy podlega ochronie prawnej i określa on możliwość wykonywania zawodu, z którym wiąże się niezbędny warunek posiadania określonej wiedzy potwierdzonej, również w przypadku farmaceutów, zdobytym dyplomem. Powinien Pan również pamiętać, że zawód, jaki wykonuje farmaceuta obwarowany jest przepisami konkretnych ustaw" - odpisał autorowi tekstu Piotr Brukiewicz, prezes SIA.

Prezes śląskiej Izby dodaje: - Pana wypowiedzi wprowadzają w błąd pacjentów, co do prowadzonych przez aptekarzy – zgodnie z literą prawa – działań, jednocześnie naruszają nieposzlakowaną opinię farmaceuty jako osoby wykonującej zawód zaufania publicznego oraz jako zwykłego człowieka. Zgodnie z art. 2a ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz.U.2014.0.1429): Wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia publicznego.

"Również zgodnie z art. 86 ustawy Prawo farmaceutyczne, apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne, o których mowa w ust. 2. Zaś nazwa apteka zastrzeżona jest wyłącznie dla miejsca świadczenia usług farmaceutycznych. W swojej wypowiedzi zakwestionował Pan podstawową funkcję, jaką pełni apteka, ponadto zanegował Pan rolę apteki jako palcówki ochrony zdrowia, sprowadzając ją do roli "sklepu" - ocenia Piotr Brukiewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH