Szpital ma obowiązek zapewnić pacjentom leki bezpłatnie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wp.pl/ŁS/rynekaptek.pl   11-12-2014, 13:17

Szpital ma obowiązek zapewnić pacjentom leki bezpłatnie Według przepisów szpitale mają obowiązek zapewnić pacjentom wszystkie lekarstwa czy środki higieniczne niezbędne w czasie hospitalizacji (fot. sxc.hu)

Szpital powiatowy w Chrzanowie (woj. małopolskie) musi zapłacić 361 tys. zł kary za zmuszanie pacjentów do wykupowania recept, wypisywanych przez zatrudnionych przez placówkę lekarzy, choć leki były niezbędne w czasie hospitalizacji.

NFZ przeprowadził kontrolę kart pacjentów z kilku różnych oddziałów chrzanowskiego szpitala. Analiza dotyczyła zapewnienia hospitalizowanym pacjentom bezpłatnych leków, środków pomocniczych i wyrobów medycznych oraz prowadzenia dokumentacji medycznej. Fundusz znalazł liczne nieprawidłowości. W kartach chorób były wpisy świadczące o stosowaniu leków dostarczanych przez pacjenta.

NFZ nałożył na placówkę karę w wysokości 361 tys. 856 zł i 15 gr. Dyrektor szpitala Krzysztof Kłos, nie kwestionuje zarzutów, ale uważa, że kara jest zbyt duża. Co ciekawe, do złamania przepisów w tym zakresie, w placówce doszło po raz drugi.

Według przepisów szpitale mają obowiązek zapewnić pacjentom wszystkie lekarstwa czy środki higieniczne niezbędne w czasie hospitalizacji. Wielokrotnie potwierdzały to stanowiska zarówno NFZ, jak i Rzecznik Praw Pacjenta.

Pacjenci, którzy interweniowali w instytucjach nadzorujących chrzanowski szpital, otrzymali zwrot pieniędzy za lekarstwa.

Więcej: wp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE