"Sztuczna repolonizacja" czy walka o rolę apteki w systemie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polsat News/ rynekaptek.pl   02-11-2016, 14:11

"Sztuczna repolonizacja" czy walka o rolę apteki w systemie Niedługo będą zmiany w zakresie struktury właścicielskiej rynku aptek

Właściciele prywatnych aptek narzekają, że trudno im się utrzymać na rynku z powodu ekspansji międzynarodowych, dużych sieci aptek. Rynek jest silnie konkurencyjny. Projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne ma wkrótce trafić pod obrady Sejmu.

Jak relacjonuje dziennikarz Polsat News, w Warszawie, na jednej z ulic, na przestrzeni 200 metrów, są trzy apteki. Jeśli powstają jakieś nowe, to należą do sieci. Dziennie są otwierane trzy apteki sieciowe, a dwie rodzinne się zamykają.

W materiale przypomniano, że właścicieli aptek indywidualnych wspierają posłowie PiS, którzy przygotowali projekt zmian w prawie farmaceutycznym.

Właścicielem apteki będzie mógł zostać tylko farmaceuta. Jedna osoba nie będzie mogła mieć więcej niż cztery apteki. Każda nowa apteka będzie mogła powstać wtedy, gdy na 1 aptekę w danym regionie będzie przypadać mniej niż 3 tys. mieszkańców. Na terenach, gdzie nie ma jeszcze takiego wysycenia aptecznego i na jedną placówkę przypada więcej niż 3 tys. mieszkańców, warunkiem otwarcia nowej apteki będzie wymóg 1 km - odległość między aptekami nie będzie mogła być mniejsza niż jeden kilometr.

Zdaniem rzecznika NIA, Tomasza Leleno, ta regulacja porządkuje rynek farmaceutyczny: - Przywraca rolę apteki jako placówki ochrony zdrowia.

Statystycznie, każdy Polak miesięcznie wydaje w aptece sieciowej 66 zł, w indywidualnej - 40 zł.

Farmaceuci przekonują, że sieci stosują ceny dumpingowe i omijają prawo. - Prawo zabrania reklamy, które sieci nieustannie omijają. Wydają gazetki reklamowe, wysyłają informacje o promocjach wszelkimi dostępnymi kanałami - mówi Monika Wiśniewska, właścicielka apteki w Warszawie.

Propozycje nie podobają się przedsiębiorcom. Ich zdaniem to "sztuczna repolonizacja", która ogranicza konkurencję i wzrost cen dla pacjenta.

- W sytuacji zdrowej konkurencji, jest ona jak najbardziej korzystna dla konsumenta, dla pacjenta - mówi Dobrawa Biadun, ekspert Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne ma wkrótce trafić pod obrady Sejmu.

Więcej:
http://www.polsatnews.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH