Sztum: nie ma potrzeby dyżurować całodobowo

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: tvsztum.pl/ rynekaptek.pl   03-03-2017, 11:20

Sztum: nie ma potrzeby dyżurować całodobowo Najczęściej pacjenci przychodzą po środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a przecież te preparaty można dostać na każdej stacji benzynowej

Mieszkanka Sztumu, która chciała w nocy kupić w aptece lek przeciwgorączkowy, złożyła skargę do starosty sztumskiego. Apteka według planu pracy aptek, miała całodobowy dyżur. Ale go nie pełniła, tylko odsyłała pacjentów do apteki w Malborku.

Jak przyznaje starostwo, jest zobowiązane do opracowania listy pracy aptek, ale nie ma narzędzi do ich egzekwowania. Do starostwa może wpłynąć skarga, którą starosta może przekazać do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Farmaceutycznego - informuje tvmalbork.pl.

- Apteki w Sztumie prowadzą dyżury do godz. 22.00 i starosta został poinformowany o tym fakcie, jednak ustalono dyżury całodobowe, wbrew opinii środowiska aptekarskiego i negatywnej opinii Izby Aptekarskiej - stwierdza właścicielka apteki, na którą poskarżyła się mieszkanka Sztumu.

Dodaje: - Tak naprawdę nie ma potrzeby dyżurować całodobowo. Na zebraniach aptekarzy było ustalone, że dyżurujemy do godz. 22.00. Uchwała radnych powiatowych została uchwalona wbrew opinii środowiska aptekarskiego i Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Radni uzyskali te opinie, ale się do nich nie odnieśli.

Jak dodaje, apteki nie mają leków ratujących życie: - Najczęściej pacjenci przychodzą po środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a przecież te preparaty można dostać na każdej stacji benzynowej.

Ponadto: - W aptece pracuje ograniczona liczba osób, trudno zorganizować pracownika z dnia na dzień, który pracowałby całą noc. Nie ma nawet takiej możliwości. Za każdym razem dyżurujemy do godz. 24.00 w zimie, a w okresie letnim do godz. 22. Nie jest tak, że w ogóle rezygnujemy z dyżurów.

Należy też wziąć pod uwagę, że dyżury ratowników medycznych czy lekarzy są opłacane. Tymczasem każdy farmaceuta musi pokrywać dyżury z własnych środków. - Kiedy okaże się np. po zmianie prawa, że starostwa muszą opłacać dyżury nocne i w dni wolne farmaceutów, powiaty zaczną się liczyć ze zdaniem farmaceutów i Naczelnej Rady Aptekarskiej, gdzie te dyżury są rzeczywiście niezbędne - dodaje farmaceutka.

Więcej: http://www.tvmalbork.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH