"Ta ustawa nie realizuje żadnego z zapowiadanych celów"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   06-12-2016, 12:23

"Ta ustawa nie realizuje żadnego z zapowiadanych celów" Projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne dzieli

Przeanalizowaliśmy populację 16 miast wojewódzkich i wyszło nam, że w żadnym z nich nie będzie już możliwe otworzenie nowej apteki. Taki sam problem będzie w mniejszych ośrodkach - ocenia mec. Tomasz Kaczyński z kancelarii DZP.

Głównym tematem dyskusji dotyczącej nowelizacji prawa farmaceutycznego pozostaje plan ograniczenia możliwości otwierania kolejnych aptek. Powstawanie nowych aptek limitowane ma być na dwóch płaszczyznach – geograficznej i demograficznej. Projekt przepisów przyznaje prawo do otworzenia nowej apteki w dwóch sytuacjach:

- gdy planowana apteka przypada na co najmniej 3.000 mieszkańców i oddalona jest od istniejącej apteki o co najmniej 1 km;

- gdy planowana apteka przypada na mniej niż 3.000 mieszkańców ale oddalona jest od istniejącej apteki o co najmniej 3 km.

To rozwiązanie wspiera Waldemar Buda (PiS), przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego:

- Musimy po prostu ucywilizować rynek. Zależy nam na zachowaniu konkurencyjności, jednak polegającej też na otwartości branży. Obecnie możliwość posiadania apteki przez farmaceutę jest bardzo ograniczona. My chcemy przywrócić wiarę młodym ludziom, którzy po skończonych studiach marzą o otworzeniu własne - mówił podczas debaty zorganizowanej przez DGP.

Replikę podejmował Tomasz Kaczyński, Partner w Praktyce Life Sciences kancelarii DZP, argumentując:

- Przeanalizowaliśmy populację 16 miast wojewódzkich i wyszło nam, że w żadnym z nich nie będzie już możliwe otworzenie nowej apteki. Taki sam problem będzie w mniejszych ośrodkach. Tak więc, po wejściu w życie nowych przepisów młodzi farmaceuci nie będą mieli możliwości otworzyć własnej apteki. Moim zdaniem nowe przepisy ograniczą rozwój rynku farmaceutycznego, na czym ucierpią nie tylko młodzi farmaceuci, ale także pacjenci i Skarb Państwa. Będą niższe wpływy z podatków, spadną także składki i zatrudnienie. W związku z tym ta ustawa nie realizuje żadnego z zapowiadanych celów.

Kolejnym dzielącym mówców tematem okazało się prawo do dziedziczenia aptek pod rządami nowych przepisów. Waldemar Buda wskazał:

- Jedynym warunkiem jej odziedziczenia i prowadzenia będzie bycie farmaceutą. Wówczas rezygnujemy ze spełniania wymogów demograficznych i geograficznych, jakie będą przy otwieraniu nowych aptek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH