Tak minister zapobiega polipragmazji u seniorów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   22-11-2016, 09:36

Tak minister zapobiega polipragmazji u seniorów Minister zdrowia ograniczenia zjawiska polipragmazji dopatruje się w powstającym systemie informatycznym

Celem ograniczenia zjawiska polipragmazji u osób starszych, minister zdrowia wprowadził już pierwsze zmiany legislacyjne dotyczące tzw. programu 75 plus. Ponadto takie ograniczenia będą w powstającym systemie informatycznym - mówi dr Krzysztof Łanda.

Wdrożony już został przepis art. 43a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który ogranicza możliwość przepisania bezpłatnych lekom osobom po ukończeniu 75. roku życia przez lekarza i pielęgniarkę poz, albo przez lekarza pro familiae i pro auctore.

- Nadanie uprawnienia wyłącznie lekarzom i pielęgniarkom podstawowej opieki zdrowotnej do wystawiania recept seniorom na bezpłatne leki wynikało przede wszystkim z troski o pacjenta poprzez ograniczenie ryzyka przyjmowania leków w niewłaściwym połączeniu, dawce czy większej ilości niż jest to wskazane itp. Podkreślenia wymaga fakt wzrostu stopnia ryzyka pojawienia się skutków ubocznych wraz z liczbą przyjmowanych leków - wyjaśnia wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Dodaje, że tworząc przepisy tej ustawy przyjęto założenie, że jeżeli recepty będzie dla pacjenta wystawiał jeden lekarz, to ryzyko wielolekowości u pacjentów zostanie ograniczone, a co za tym idzie pozytywny skutek zdrowotny odniesie sam pacjent.

- Ponadto minister zdrowia ograniczenia zjawiska polipragmazji dopatruje się w powstającym systemie informatycznym, który pozwoli na agregację danych medycznych jednego pacjenta w jednym miejscu - mówi wiceminister.

Jego zdaniem, dostęp lekarzy do informacji odnośnie wszystkich zaleconych pacjentowi leków będzie w przyszłości umożliwiał pełną i całościową kontrolę lekarską nad farmakoterapią pacjenta: - Można się spodziewać, że dysponując dostępem do przedmiotowego systemu informatycznego każdy lekarz wystawiając receptę będzie miał wiedzę o innych lekach zaleconych pacjentowi przez lekarzy innych specjalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH