"Takie wypowiedzi wzbudzają nieufność między pacjentami a farmaceutami"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   07-10-2015, 14:48

"Takie wypowiedzi wzbudzają nieufność między pacjentami a farmaceutami" Słowa Ryszarda Petru potępia szef aptekarzy

Żądam publicznego sprostowania podanych przez Pana informacji o wysokości marży i przeproszenia farmaceutów, którzy wykonują zawód zaufania publicznego - pisze Grzegorz Kucharewicz w liście otwartym do Ryszarda Petru.

Chodzi o wypowiedź kandydata na posła RP, Ryszarda Petru, w programie "Kawa na ławę", w sprawie marż. Ekonomista stwierdził, że "marże na lekach są 200, 300, 400 procent. Spokojnie mogą z tych marż zejść".

"Pańska karygodna wypowiedź zbulwersowała aptekarzy. Protestuję w ich imieniu przeciwko posługiwaniu się w debacie publicznej tandetnymi chwytami retorycznymi, które wzbudzają nieufność między pacjentami a farmaceutami wydającymi leki" - pisze szef NRA.

- Ekonomista, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich i lider partii uważającej się za nowoczesną, powinien precyzyjnie formułować swoje wypowiedzi, odwołując się do obiektywnych i sprawdzonych informacji. Tymczasem w popularnym programie telewizyjnym wystawił Pan fałszywą receptę na rozwiązanie problemów, jakie polscy pacjenci maja na co dzień z wykupieniem leków - uważa dr Kucharewicz.

- Należy ubolewać, że - jak wielu polityków - uległ Pan pokusie demagogii i populizmu. W tej sytuacji zasadne jest pytanie: czy prowadzi Pan cyniczną grę wyborczą, czy jest Pan po prostu ignorantem, a opinia o Panu, jako autorytecie w dziedzinie ekonomii jest mocno przesadzona? - pyta prezes Kucharewicz.

Szef aptekarzy przypomina w liście, że marże w Polsce są najniższe w Europie. - Kwota marżowa nie pokrywa obecnie kosztów sprzedaży tych leków. Przyjęty w ustawie refundacyjnej sposób ustalania marży detalicznej sprawia, że w wielu aptekach wydawanie leków refundowanych przynosi straty.

Grzegorz Kucharewicz wyjaśnia: Główną rolę w farmakoterapii pacjenta odgrywają leki refundowane ze środków publicznych. Nie wątpię, że słyszał Pan o ustawie z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Z ustawy wynika jednoznacznie (art. 8), że "urzędowe ceny zbytu, a także urzędowe marże hurtowe i detaliczne, mają charakter cen i marż sztywnych".

Marża hurtowa rozumiana jako narzut od ceny zakupu refundowanego produktu leczniczego od producenta wynosi 5 proc. (art. 7 ust. 1 tzw. ustawy refundacyjnej), a na pozostałe leki około 16 proc. (źródło: Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych). W art. 7 ust. 4 ustawa precyzuje wysokość marż detalicznych: „ustala się urzędową marżę detaliczną od ceny hurtowej leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego albo wyrobu medycznego, stanowiącego podstawę limitu w danej grupie limitowej”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH