Technik odciąża magistra od układania leków na półkach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   20-02-2017, 09:21

Technik odciąża magistra od układania leków na półkach Posłowie interpeluja i mówią o zadaniach technika i magistra

Technik farmaceutyczny odciąża magistra farmacji od wszystkich prostych prac, po to tylko, by on z kolei miał czas na pracę z pacjentem, prowadzeniem farmakoterapii, współpracę z lekarzem, a nie układanie na półkach leków - zauważają posłowie.

Posłowie Jerzy Gosiewski i Krzysztof Maciejewski zwrócili się z pytaniem do Minister Edukacji Narodowe, czy istnieje możliwość utrzymania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny?

Jak to pytanie uzasadniają?

Wygaszenie kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny przyczyniło się do wyraźnego niepokoju na rynku pracy aptekarzy. Wiele podmiotów sprzeciwia się zlikwidowaniu tego stopnia kształcenia.

- Skarżą się do nas interesanci, że propozycja wygaszenia kształcenia techników farmaceutów nie została przeanalizowana różnokierunkowo i racjonalnie. Do aptek, jak do każdego innego zawodu, ich zdaniem, zatrudniani powinni być pracownicy o różnym stopniu umiejętności - informują posłowie.

Podział obowiązków
Wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem apteki sprawują osoby o dwóch ściśle powiązanych ze sobą stopniach: magistra farmacji i technika farmacji. Te dwie grupy zawodowe pełnią zbliżone funkcje, których celem jest zapewnienie jak najlepszej jakości usług pacjentowi z oczywistym podziałem obowiązków. Podział ten wynika przede wszystkim z uprawnień, jakie posiadają obydwie grupy.

Zrozumiałe jest, że osoba legitymująca się wyższym tytułem, w tym przypadku magistra, będzie posiadała obszerniejszy zakres czynności (praw i obowiązków), niż z tytułem technika. - Nie jest argumentem dla konieczności likwidowania technika farmaceuty z listy zawodów szkolnictwa zawodowego tylko to, że magister jest w stanie wykonać wszystkie czynności, a technik nie - uważają.

Technik po pozytywnie zdanym egzaminie i stażu jest osobą, która wykonuje wszelkie prace administracyjne, magazynowe i związane ze sprzedażą. Może wydawać lekarstwa, robić leki recepturowe i prowadzić punkt apteczny. Nie wolno mu natomiast samodzielnie udzielać porad dotyczących leków i ich zamienników, wydawać psychotropów czy leków narkotycznych.

Nie podważa się różnorodności
Do wykonywania tych czynności zobowiązano magistrów i nie powinno to stanowić utrudnienia dla pacjentów, bo na każdej zmianie (oprócz techników) musi przebywać chociaż jeden magister - tak mówi Prawo farmaceutyczne.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH