Techniki lobbingowe: podżeganie chorobowe

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Interia/rynekaptek.pl   20-10-2015, 09:09

Techniki lobbingowe: podżeganie chorobowe Zmieniły się metody działań lobbystycznych

Jak wynika z raportu Open Secrets, w USA producenci leków, wyrobów leczniczych i suplementów diety zatrudniają 1 244 lobbystów. Ich wydatki na działania lobbingowe wynoszą blisko 125 mln dolarów.

Dla porównania, roczne budżety firm farmaceutycznych na lobbing w Unii Europejskiej wynoszą ok. 40 mln Euro. Prawie połowa tej sumy przypada na lokalnych lobbystów, którzy mają za zadanie oddziaływać na podmioty podejmujące kluczowe decyzje. Reszta kwoty to m.in. koszty kampanii społecznych, środki wspierające działalność organizacji pacjenckich, czy zawodowych stowarzyszeń lekarzy – podaje Interia.

W świetle danych PMR Consulting, faktyczna wartość działań lobbingowych - przy założeniu pełnego raportowania ze strony graczy - wynosi ok. 90 mln euro, czyli ponad dwa razy więcej niż kwota oficjalna.

W Polsce, w 2014 r., wg oficjalnego rejestru działań, dla resortu zdrowia pracowało dwóch lobbystów. Pomagali oni głównie w pracach nad ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.

Pomimo tak słabego lobby Polska jest największym rynkiem farmaceutycznym w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Wartość rynku leków i suplementów diety wyceniana jest na ponad 27,3 mld złotych rocznie.

Jak wynika z raportu University of Cambridge, metody lobbingu działających w Polsce firm farmaceutycznych mogą opierać się głównie na "niewidzialnym" sponsorowaniu lekarzy, ekspertów kwalifikujących leki na listę refundacyjną, opłacaniu dziennikarzy piszących jednostronne artykuły oraz presji wywieranej przez środowiska medyczne na posłów.

Zmieniły się też metody działania - zamiast reklamować leki, które leczą choroby, firmy farmaceutyczne reklamują choroby, które pasują do ich leków. Strategia ta polega na przekonaniu opinii publicznej (oraz oczywiście urzędników systemu opieki zdrowotnej i polityków), że znaczna część społeczeństwa zagrożona jest chorobami, które wymagają długotrwałego leczenia. Technika ta nazywana jest "podżeganiem chorobowym".

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH