Telewidz poskarżył się na małą czcionkę w reklamie. Ale za mało precyzyjnie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KER/ rynekaptek.pl   29-12-2017, 11:24

Telewidz poskarżył się na małą czcionkę w reklamie. Ale za mało precyzyjnie Wytwórca leku, firma Teva, odpowiedziała Komisji Etyki Reklamy, że skarga zawiera mało precyzyjne zarzuty (fot. archiwum)

Przedmiotem tej skargi była reklama telewizyjna produktu leczniczego Flegamina. "Produkt farmaceutyczny lub OTC" - teksty tak małą czcionką i tak krótko wyświetlone, że brak jest możliwości zapoznania się z wyświetloną informacją - napisał telewidz do KER.

Wytwórca leku, firma Teva, odpowiedziała Komisji Etyki Reklamy, że skarga zawiera mało precyzyjne zarzuty. Z treści skargi nie wynika bowiem, czy zarzut dotyczy:

- obowiązkowej informacji o leku (loL);
- obowiązkowego ostrzeżenia;
- oświadczeń dotyczących sposobu działania leku;
- przypisów określających źródła/ podstawy dla ww. oświadczeń;
- samych haseł reklamowych?

I dalej: W odniesieniu do loL, rozporządzenie wymaga jedynie, aby informacja była przedstawiona w sposób widoczny i czytelny. Brak jakichkolwiek bardziej precyzyjnych przepisów, które określałyby, przykładowo: wielkość powierzchni jaką miałaby zająć loL w stosunku do powierzchni wyświetlanej reklamy audiowizualnej, wielkość czcionki dla wyświetlenia loL, kontrastu wyświetlenia loL względem tła np. wymogu dodania konkretnego paska tła, ani też czasu wyświetlania informacji.

Bardziej szczegółowe wymogi formalne przedstawienia aniżeli w przypadku loL przewidziano dla treści ostrzeżenia, a to przedstawione w reklamie spełnia wymogi regulacyjne.

Z kolei oświadczenia dotyczące działania produktu są wyraźnie wypowiadane przez lektora i wyświetlane bardzo dużą czcionką. Przytoczenie źródeł oświadczeń dotyczących działania produktu zamieszczono w dole ekranu.

"Hasła reklamowe są wyraźnie wypowiadane w wersji audio i/lub wyświetlane wielką czcionką.
Podsumowując, nie widzimy żadnych podstaw dla twierdzenia, że reklama może naruszać nakazy zawarte w przepisach Kodeksu" - podsumowuje Teva.

Podobnie ocenił to Zespół Orzekający KER.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH