Terapie celowane najszybciej rozwijającym się segmentem R&D

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IMS/ rynekaptek.pl   17-06-2016, 12:27

Terapie celowane najszybciej rozwijającym się segmentem R&D

Obecnie ponad 500 firm aktywnie pracuje nad rozwojem leków onkologicznych, opracowując blisko 600 cząsteczek - wynika z raportu IMS "Global Oncology Trend".

Globalny rynek leków stosowanych w leczeniu chorób onkologicznych osiągnął w 2015 roku wartość 107 mld dolarów (licząc w cenach producenta netto) i ponad 11-procentowy wzrost wartościowy. Prognozuje się utrzymanie tempa wzrostu i osiągnięcie wartości 148-178 mld dolarów w 2020 roku - piszą autorzy raportu.

Wysokie koszty terapii
Obecnie ponad 500 firm aktywnie pracuje nad rozwojem leków onkologicznych, opracowując blisko 600 cząsteczek. Rynek leków stosowanych w leczeniu chorób onkologicznych jest silnie skoncentrowany – za 46% sprzedaży odpowiadają Stany Zjednoczone. W 2015 roku udział wartościowy tych leków w całkowitym rynku leków osiągnął tam poziom 12%. W krajach Europy Zachodniej był on jeszcze wyższy – w Niemczech i Francji wyniósł prawie 16%, w Wielkiej Brytanii i Włoszech blisko 15%.

Standardy leczenia onkologicznego zmieniają się bardzo szybko, w miarę jak postęp naukowy przynosi nowe możliwości leczenia coraz większej liczbie pacjentów. W latach 2010-2014 do sprzedaży zostało wprowadzonych 49 leków onkologicznych, przy czym więcej niż połowa z nich była w sprzedaży do końca 2015 roku tylko w 6 krajach – USA, Niemczech, UK, Włoszech, Francji, Kanadzie. W żadnym z analizowanych krajów nie było w sprzedaży wszystkich nowo wprowadzonych leków. Spośród nich 78% było dostępnych w Europie, przy czym dostępność była większa na rynkach zachodnich.

Ograniczona dostępność leków onkologicznych dla pacjentów wynika głównie z wysokich kosztów terapii i braku refundacji ze strony płatnika. Koszty nowych terapii były znaczące, dla przykładu – w USA od 6 tys. do 13 tys. dolarów za miesiąc leczenia. Większość systemów opieki zdrowotnej ma trudności w opracowaniu niezbędnych mechanizmów finansowych, które pozwoliłyby na zaspokojenie potrzeb pacjentów.

Z uwagi na brak refundacji w poszczególnych krajach większość nowych leków onkologicznych nadal pozostaje poza zasięgiem pacjentów. W niektórych przypadkach refundacja została wprowadzona dla wybranych wskazań, w zależności od wyników oceny technologii lub zastosowania innych narzędzi wykorzystywanych przez poszczególne kraje.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH