Teraz na Litwie zachęcają do tańszych zamienników

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Kurier Wileński/ rynekaptek.pl   03-03-2016, 11:22

Teraz na Litwie zachęcają do tańszych zamienników Litewskie MZ rozpoczyna akcję przekonywania mieszkańców do tańszych leków

„Bądź rozważny: nie przepłacaj za leki” — pod taką nazwą rozpoczyna się na Litwie akcja społeczna, za pomocą której Państwowa Kasa Chorych przy Ministerstwie Ochrony Zdrowia chce zachęcić pacjentów do wybierania tańszych odpowiedników.

— Naszym zadaniem jest pomóc pacjentom, by jak najmniej płacili za leki refundowane. Dlatego też na Litwie stworzono system leków kompensowanych, umożliwiający pacjentowi wybór leku z minimalną dopłatą. Ile dopłaci, zależy już od samego pacjenta. Gdyby pacjenci wybierali tańsze leki, byłoby to korzystne również dla systemu opieki zdrowotnej — ocenia Valentin Gavrilov, wiceminister ochrony zdrowia.

Gitanas Kacevičius, p.o. dyrektora Państwowej Kasy Chorych zaznaczył, że na liście leków refundowanych są zamienniki, a aptekarze mają obowiązek zaproponować pacjentom tańszy lek - informuje Kurier Wileński.

— Farmaceuta powinien pokazać na monitorze pacjentowi wszystkie leki z tą samą substancją chemiczną. Powinien też poinformować o najtańszym preparacie. Zależy nam na tym, żeby ludzie oszczędzali. Wiele osób z dystansem podchodzi do tańszych zamienników leków, uznając, że niższa cena jest równoznaczna z gorszą jakością. Leki o tym samym składzie chemicznym działają tak samo. Różnią się jedynie ceną i opakowaniem. Po co więc płacić drożej? — retorycznie pytał Gitanas Kacevičius.

Do zamiennictwa ma zachęcić reklama społeczna: "Bądź rozważny: nie przepłacaj za leki". Reklama będzie wyświetlana w transporcie publicznym i w telewizji.

W 2015 roku na leki refundowane oraz na inne środki medyczne fundusz obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego wydał 212,6 mln euro. Pacjenci dopłacili 54 mln euro. Według wyliczeń litewskiego MZ, gdyby wybierali najtańsze leki kompensowane, dopłaciliby tylko 27 mln euro.

W artykule nie ma informacji czy następnym krokiem litewskiego resortu zdrowia będzie uruchomienie infolinii na temat tańszych zamienników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH