TNS: ponad połowa ankietowanych za dostępem do ellaOne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: KoalicjaMamPrawo/ rynekaptek.pl   09-02-2016, 12:43

TNS: ponad połowa ankietowanych za dostępem do ellaOne 53% Polaków jest za swobodnym dostępem do antykoncepcji awaryjnej

Ponad 53% Polaków jest za swobodnym dostępem do antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej „pigułki po”, dla osób pełnoletnich – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie „Koalicji Mam Prawo do Antykoncepcji Awaryjnej.

Polki od niemal roku mogą zgodnie z prawem swobodnie korzystać ze środków antykoncepcji awaryjnej. „Pigułka po”, czyli środek ellaOne, została dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii jako lek bez recepty na mocy decyzji Komisji Europejskiej ze stycznia 2015 r. W Polsce, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z kwietnia 2015 r. prawo takie przysługuje osobom, które ukończyły 15 rok życia.

- Kierownictwo resortu zdrowia ogłosiło, jednak, że zamierza ponownie przeanalizować kwestię sprzedaży ellaOne na terenie RP. Do Ministerstwa wpłynęły bowiem petycje, nawołujące do wycofania leku z Polski - informuje Koalicja.

Zdaniem ekspertów zakaz sprzedaży lub ograniczenie dostępności „pigułki po” może jednak stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia kobiet, które w wyjątkowych sytuacjach będą zmuszone do szukania środków tego typu poza legalnym obiegiem.

Konsekwencją braku dostępu do środków antykoncepcji awaryjnej może być również wzrost liczby nielegalnych aborcji. Według szacunków organizacji pozarządowych, rocznie Polki usuwają kilkadziesiąt tysięcy ciąż. Część zabiegów odbywa się w warunkach grożących życiu pacjentek lub poważnymi powikłaniami, takim jak procesy zapalne lub uszkodzenia macicy, szyjki macicy czy kiszki stolcowej.

„Koalicja Mam Prawo Do Antykoncepcji Awaryjnej” wystosowała petycję do Ministra Zdrowia o utrzymanie obecnego statusu tabletek ellaOne, jako leku wydawanego bez recepty.  Podpisy pod petycją zbierane są do 13 lutego br. na stronie koalicjamamprawo.pl.

Badanie zostało przeprowadzone przez TNS w grudniu 2015 na reprezentatywnej grupie Polaków, obejmującej 1014 osób w wieku 15+.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH