To rozwiązanie nie zmienia różnorodności opakowań leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   07-03-2018, 13:03

To rozwiązanie nie zmienia różnorodności opakowań leków Postulat odnośnie podjęcia kroków minimalizujących ryzyko pomyłek podczas wydawania leków pacjentom jest jak najbardziej słuszny (fot. archiwum)

Sposób oznakowania opakowań zaproponowany przez środowisko farmaceutyczne można uznać za zawodny, ponieważ w zdecydowanej większości rozwiązanie nie zmieniłoby różnorodności opakowań leków - ocenia pomysł farmaceutów wiceminister zdrowia.

W odpowiedzi na interpelację posła Adama Andruszkiewicza w sprawie podobnych opakowań leków, wiceminister zdrowia, Marcin Czech przypomniał, że przedstawiając problem podobieństwa opakowań leków, środowisko farmaceutów wskazało na konieczność podjęcia inicjatywy legislacyjnej, której efektem byłoby powstanie wytycznych dotyczących tworzenia opakowań leków (wydawanych z przepisu lekarza) minimalizujących ryzyko ich wzajemnego pomylenia i w jasny sposób identyfikujących przynależność do określonego wykazu.

- Rozwiązanie takie ułatwiłoby pracę farmaceutów i techników farmaceutycznych oraz zmniejszyłoby ryzyko niewłaściwego wydania leku pacjentowi. Jednocześnie ułatwiłoby również ich stosowanie przez pacjentów, którzy nierzadko przyjmując kilka leków, również mają problemy z ich odróżnieniem - ocenia wiceminister.

- Postulat odnośnie podjęcia kroków minimalizujących ryzyko pomyłek podczas wydawania leków pacjentom jest jak najbardziej słuszny. Każde działanie sprzyjające poprawie bezpieczeństwa pacjentów zasługuje na uznanie. Niemniej przedstawiony przez farmaceutów sposób rozwiązania przedmiotowego problemu wydaje się być dyskusyjny - dodaje.

Dlaczego? - Sposób oznakowania opakowań zaproponowany przez środowisko farmaceutyczne można uznać za zawodny, ponieważ w zdecydowanej większości rozwiązanie w zaproponowanym kształcie nie zmieniłoby różnorodności opakowań leków, co nie wpłynęłoby na zmniejszenie ilości pomyłek przy wydawaniu leków - ocenia Marcin Czech.

- Pragnę jednocześnie wyrazić pogląd, że zasadnym jest całkowite odstąpienie od tendencji polegającej na uzależnianiu wyglądu opakowań zewnętrznych od logo lub znaku firmowego producenta. Walka marketingowa o przywiązanie pacjenta do marki w przypadku tak specyficznych produktów jakim są leki, jest zupełnie pozbawiona uzasadnienia merytorycznego - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH