"To są pytania ad personam, a nie ad meritum"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   06-07-2016, 12:48

"To są pytania ad personam, a nie ad meritum" Obraduje Sejmowa Komisja Zdrowia

To przesłuchanie, pierwszy raz uczestniczę w komisji, która odbywa się w taki sposób. To nie jest komisja śledcza, a Pan jej próbuje nadać taki charakter - mówił poseł Tomasz Latos do Bartosza Arłukowicza, który zwołał komisję w sprawie wiceministra Krzysztofa Łandy.

Komisja Zdrowia zebrała się, by zająć się informacją Ministra Zdrowia na temat zmian kompetencyjnych w nadzorze Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji.

- Zdecydowano, że część obowiązków zostanie przekazana innemu członkowi kierownictwa. Wybrano część refundacyjną. Ma to odciążyć ministra Łandę, który przygotowuje inne regulacje.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas uznał wniosek posła za nieuzasadniony i wyjaśniał, że zdecydowano o przekazaniu obowiązków w części refundacyjnej innemu członkowi kierownictwa. - To do ministra należy podział zadań - powiedział Jarosław Pinkas.

Dodał, że spór w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji został rozwiązany. - Nastąpiły spory kompetencyjne w Departamencie, które są efektem stresu, jaki towarzyszy pracownikom. Stanowiły one pewien problem emocjonalny. Ale sprawa została rozwiązana w Ministerstwie Zdrowia - powiedział Jarosław Pinkas.

Padły też pytania o darowizny, jakie miała otrzymać fundacja WHC, której prezesem był dr Krzysztof Łanda. - Wraz z momentem objęcia funkcji wiceministra zdrowia zrzekłem się funkcji prezesa Fundacji, jak również we wszystkich innych spółkach. Wiadomo, że informacje o zmianach zgłaszane do KRS, są publikowane w opóźnieniem.

Dodał, że on sam, jak i wiele innych osób pracowało na rzecz Fundacji pro publico bono. - Fundacja pełniła ważną rolę, bo pokazywała między innymi jak rosły kolejki w czasach, kiedy był Pan ministrem zdrowia - mówił Łanda do Arłukowicza.

Na pytania o to, kto został nowym prezesem i wiceprezesem Fundacji, padła odpowiedź, że Tomasz Pęcherz i Jacek Siwiec.

Jak informował Bartosz Arłukowicz, Tomasz Pęcherz został 19 stycznia br. przewodniczącym zespołu ds. deregulacji ustawy o działalności leczniczej. Zaś Jacek Siwiec - członkiem zespołu ds. opracowania map zapotrzebowania zdrowotnego.

Dalej b. minister zdrowia pytał, dlaczego dr Łanda, po objęciu stanowiska wiceministra, dokonał zmian kadrowych w Radzie Taryfikacji. Jakim kluczem posługiwał się wiceminister, odwołując sześciu członków Rady Taryfikacji? - Zwolniłem osoby, co do których kompetencji miałem wątpliwości - odpowiedział Krzysztof Łanda.

- To są pytania ad personam, a nie ad meritum. Żeby zarządzać, trzeba mieć współpracowników, do których ma się zaufanie - odpowiedział w imieniu dra. Łandy minister Pinkas.

Przypomniał też, iż ławka specjalistów ds. polityki lekowej jest krótka, krótsza niż ławka piłkarzy reprezentacji polskiej.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH