To walka o rynek wart rocznie 30 mld zł

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: TVP1, LJ/ rynekaptek.pl   25-11-2016, 10:01

To walka o rynek wart rocznie 30 mld zł Spór na linii: apteki indywidualne i apteki sieciowe

- Mamy pewne instrumenty i większość sejmową, by napisać prawo farmaceutyczne od nowa i ten rynek uregulować - powiedział poseł Waldemar Buda w programie TVP1 "Warto rozmawiać", dotyczącym funkcjonowania rynku aptek.

Czy apteka to zwykły biznes, a chory to klient? Jak pogodzić interesy wielkich koncernów i sieci aptecznych z troską o zdrowie pacjenta? Czy małe rodzinne apteki wytrzymają konkurencję z korporacjami? - na takie pytania próbowano odpowiedzieć w programie TVP1 "Warto rozmawiać" (24 listopada br.).

- Na rynku aptek jest ogromna konkurencja. Co dziennie zamykane są dwie indywidualne, w to miejsce powstają trzy apteki sieciowe. Nie chcemy pracować w sieciach, w których jest presja na sprzedaż - mówiła farmaceutka Anna Tychmanowicz.

Piotr Lengiewicz, reprezentujący interesy aptek sieciowych, ocenił, że w interesie pacjenta jest istnienie większej liczby aptek: - W sieciach pracuje wielu farmaceutów, są tańsze leki, średnio o 11 proc., jest też o 25 proc. większy asortyment. Pacjenci chcą do nas przychodzić - przekonywał.

Marcin Wiśniewski, indywidualny farmaceuta podkreślał jednak, że wzrost znaczenia sieci spowoduje negatywne konsekwencje dla całego rynku: - Upadek aptek indywidualnych spowoduje upadek hurtowni, a te pociągną za sobą w dół producentów leków. Tak dzieje się w Norwegii, której rynek opanowały trzy duże sieci i powstał monopol. Dzisiaj Norwegowie przyznają, że popełnili błąd.

- To jest walka o rynek wart rocznie 30 mld zł. Farmaceuci postępują zgodnie ze swoją misją zawodową i powołaniem. Prowadząc apteki, w Polsce płacą podatki, czego nie można powiedzieć o sieciach. Tam obowiązują promocje na leki i transakcje wiązane - jeśli klient kupi lek, następny dostanie gratis. Jest presja na sprzedaż, a pracownicy są promowani za osiągane wyniki handlowe - przekonywał.

Jak mówiła Bożena Szymańska ze Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, i w aptekach indywidualnych, i sieciowych, pracują farmaceuci, których obowiązuje ten sam kodeks etyki aptekarza.

Zgodnie z zapowiedzią posła Waldemara Budy, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego, obecnie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne: - Mamy pewne instrumenty i większość sejmową, by napisać prawo farmaceutyczne od nowa i ten rynek uregulować.

Z tych zapowiedzi zadowolony jest Paweł Trzciński, rzecznik GIF: - Chcemy, aby prawo uregulowało wiele kwestii, w tym problem przekraczania przez sieci aptek zapisu o 1 procencie. Priorytetem jest też szczelne prawo, które ograniczy nadmierny marketing i nadkonsumpcję leków.

Link do programu: https://vod.tvp.pl/8307798/24112016

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH