Tornado: preferencje dla firm inwestujących w Polsce

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pb.pl/rynekaptek.pl   08-07-2016, 10:24

Tornado: preferencje dla firm inwestujących w Polsce Firmy prowadzące działalność w Polsce będą miały preferencyjne warunki?

Projekt Tornado to nowy plan rządu, który może już niebawem pojawić się na polskim rynku farmaceutycznym. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy nie wprowadzi dyskryminacji firm.

Ministerstwo Zdrowia wraz we współpracy z Ministerstwem Rozwoju pracują nad projektem Tornado, którego głównym założeniem będzie wprowadzenie preferencji i zachęt dla firm zajmujących się produkcją leków i wyrobów medycznych.

Tego typu rozwiązania mogą pomóc firmom przy negocjacjach z urzędnikami o wprowadzeniu danego produktu na listę refundacyjną - relacjonuje Puls Biznesu.

- Przy analizach pod uwagę brane są prawo UE oraz przepisy związane z zachowaniem zdrowej konkurencji między podmiotami. Szczegółowe założenia planowanych zmian trafią do uzgodnień wewnętrznych w lipcu — zapowiada Milena Kruszewska, rzeczniczka MZ.

Prawnicy oraz eksperci twierdzą, że realizacja projektu Tornado jest możliwa pod warunkiem spełnienia zasad konkurencyjności i przejrzystości w spełnianiu wymogów dla firm polskich jak i zagranicznych. Komisja Europejska w takim wypadku będzie wnikliwe przyglądała się przepisom.

- Projekt powinien bardzo szeroko traktować inwestycje w Polsce, brać pod uwagę zatrudnienie w Polsce, płacone podatki. Są takie obszary farmacji, gdzie przeniesienie produkcji nie jest możliwe, bo np. jest jedna fabryka na cały świat. Może się tak zdarzyć, iż technologia jest tak specyficzna, że wytwarzanie może się odbywać w jednym regionie na świecie. Wreszcie może się okazać, że w Polsce nie ma odpowiednich kompetencji. Takie firmy nie powinny być dyskryminowane — mówi ekspert branży, który chce zachować anonimowość.

Więcej: www.pb.pl

 

  

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE