Toruń: przeważa raczej rozczarowanie programem 75+

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Nowości - Dziennik Toruński/rynekaptek.pl   08-09-2016, 13:10

Toruń: przeważa raczej rozczarowanie programem 75+ Darmowe leki nie są dla wszystkich seniorów, i często żeby je dostać, najpierw trzeba udać się do specjalisty.

W gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu i przy okienkach w aptekach najlepiej widać, jak dużo oczekiwano po rządowym programie 75+. Seniorzy są zaskoczeni i rozczarowani, głownie tym, że aby otrzymać darmowy lek, muszą pofatygować się do specjalisty - pisze gazeta "Nowości - Dziennik Toruński".

- Nie wystarczy, że pacjent spełnia kryterium wieku, a jego lek jest na liście - mówi Magdalena Lipińska z zespołu przychodni Nowak & Nowak, która nie ukrywa, że wielu pacjentów wciąż tego nie wie.

- Leki do tej pory wydawane przez lekarza specjalistę, jeśli mają być darmowe, musi wypisać na recepcie lekarz pierwszego kontaktu, ale żeby tak się stało, pacjent musi dostarczyć zaświadczenie od specjalisty ze wskazaną chorobą, która uprawnia do stosowania bezpłatnego leku. Dla seniorów oznacza to, że muszą pofatygować się do swoich lekarzy specjalistów.

Co więcej, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej przyznają: zaświadczenie od specjalisty jest szczegółowe, zawiera informację z rozpoznaną chorobą, listą leków, dawkowaniem i okresem, w jakim mają być stosowane. Kłopot też w tym, że wielu seniorów nie widząc na recepcie informacji „bezpłatny lek”, wraca się do lekarzy rodzinnych, aby upewnić się, czy na pewno w aptece nic nie zapłacą. Wielu wciąż nie wie, że „S” na recepcie oznacza, że lek będzie za darmo.

Zdaniem Krystyny Kurkowskiej, kierownik w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Toruniu, lista lekarzy z uprawnieniami do wydawania darmowych recept powinna być wydłużona o specjalistów, inaczej nadal będzie słychać, że lekarze poz wykonują pracę sekretarek medycznych. 

Więcej: http://nowosci.com.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH