Transakcja przejęcia działu OTC sfinalizowana. Są zmiany w rankingu liderów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/rynekaptek.pl   02-10-2014, 09:20

Transakcja przejęcia działu OTC sfinalizowana. Są zmiany w rankingu liderów

Koncern Bayer dokonał przejęcia segmentu Consumer Care amerykańskiej grupy farmaceutycznej Merck. Transakcja ta została sfinalizowana na szczeblu globalnym 1 października 2014 r. po uzyskaniu wymaganych zatwierdzeń ze strony urzędu antymonopolowego.

Wartość transakcji określono na 14,2 mld dolarów, pomniejszoną o pewne zatrzymane kwoty warunkowe, które będą należne po uzyskaniu zezwoleń władz antymonopolowych w Meksyku i Republice Korei. Kierownictwo nad połączonym segmentem Consumer Care obejmie Erica Mann, członek Komitetu Wykonawczego spółki Bayer HealthCare, która już wcześniej była odpowiedzialna za dział Consumer Care.

Przejęcie zostało sfinansowane z kredytu pomostowego, którego część została już spłacona za pomocą dwóch obligacji hybrydowych na kwotę 3,25 mld euro. Koncern Bayer planuje wyemitowanie dwóch dodatkowych obligacji w celu pozyskaniu dalszych funduszy na rynku kapitałowym.

Przejęcie zwiększa potencjał koncernu w dziedzinie preparatów dostępnych bez recepty w wielu kategoriach i regionach geograficznych. W 2013 roku sprzedaż pro forma połączonych przedsiębiorstw wyniosła 7,4 mld dolarów (5,5 mld euro), a udział Merck w tej kwocie wyniósł ok. 2,2 mld dolarów.

Jak informują przedstawiciele spółki, przejęcie zapewni koncernowi Bayer drugą na świecie pozycję na rynku leków dostępnych bez recepty. Od czasu finalizacji wspólnego przedsięwzięcia pierwszą pozycję zajmuje połączona działalność spółek Novartis i GlaxoSmithKline w dziedzinie leków dostępnych bez recepty. Obie koalicje wyprzedzają poprzedniego światowego lidera w tej branży, koncern Johnson & Johnson.

Bayer jest obecnie liderem w dziedzinie leków dostępnych bez recepty w regionie Ameryki Północnej i Łacińskiej. Zajmuje również pierwsze miejsce w kategoriach preparatów dermatologicznych i gastrologicznych, tj. dwóch najważniejszych kategoriach produktów leczniczych dostępnych bez recepty. Koncern awansował też na drugą pozycję w kategorii preparatów na przeziębienie, alergie, zatoki i grypę i utrzymuje się na drugim miejscu w kategorii suplementów diety oraz na miejscu trzecim w kategorii środków przeciwbólowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH