Trzeba właściwe zapanować nad "szarą" strefą rynku

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PFPiDS/ rynekaptek.pl   13-02-2017, 10:36

Trzeba właściwe zapanować nad "szarą" strefą rynku Federacja Konsumentów ocenia raport NIK

Niepokoi nas sposób, w jaki raport NIK został opracowany. Ocenia on pracę urzędów nadzorujących branżę suplementów pokazując jednostkowe przykłady - informuje Polska Federacja Producentów i Dystrybutorów Suplementów w oświadczeniu.

Federacja Suplementów w imieniu swoich członków ustosunkowuje się do raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK) p.t. „Dopuszczanie do obrotu suplementów diety” opublikowanego 9 lutego br. dotyczącego wyników kontroli urzędów nadzorujących rynek suplementów.

- Zgadzamy się z wnioskiem NIK, że rynek suplementów wymaga uporządkowania, w tym regulacji prawnych, jak również działań edukacyjnych. To prawda, że przeciętny konsument ma niewielką wiedzą na temat suplementów, którą na ogół czerpie z przekazów reklamowych (które nie zawsze spełniają kryteria etyczne) - informuje Federacja. Oświadczenie publikujemy w całości:

"Ponadto prawdą jest, że zdarzają się nieuczciwi producenci, a co za tym idzie do obrotu trafiają produkty jakościowo odbiegające od właściwych standardów, które powinny spełniać preparaty trafiające do rąk konsumenta.

Niebezpieczne produkty w sprzedaży
Z ubolewaniem stwierdzamy, że od kilku lat zdrowie i życie pacjentów stało się przedmiotem zainteresowania nieuczciwych grup, których działalność obejmuje także fałszerstwa suplementów diety. Jednakże zwracamy uwagę, że w większości są to zafałszowania celowe i wprowadzanie konsumentów w błąd przez podmioty dla których głównym kanałem dystrybucji niebezpiecznych produktów są niezarejestrowane w Polsce strony internetowe. Niestety praktyka oraz sam raport NIK wskazują, że w wielu przypadkach oferowane w tym kanale preparaty są nie tylko niewiadomego pochodzenia, ale, jak pokazuje raport NIK, mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów.

Znamiennym jest fakt, że podmioty oferujące tego typu wątpliwe jakościowo preparaty z góry zakładają krótkotrwałą działalność nastawioną na maksymalny zysk kosztem wprowadzania w błąd konsumentów.

Jako przedstawiciele producentów, dla których zdrowie Polaków jest szczególnie ważne, uważamy, że Główny Inspektor Sanitarny, Państwowe Powiatowe Inspekcje Sanitarne oraz Państwowa Inspekcja Handlowa powinny dysponować zapleczem legislacyjnym oraz kadrowym umożliwiającym im właściwe zapanowanie nad "szarą" strefą rynku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH