Trzy propozycje na walkę z wywozem leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ, Sejm/ rynekaptek.pl   08-11-2016, 09:27

Trzy propozycje na walkę z wywozem leków Wiceminister zdrowia przedstawia propozycje, które ograniczą wywóz leków

Sztywna marża przy wywozie leków poza terytorium RP, zwiększenie roli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej oraz podniesienie cen urzędowych leków - to są plany resortu zdrowia, które mają zapobiegać zjawisku nielegalnego wywozu leków z Polski.

- W celu walki z legalnym wywozem leków wprowadziliśmy zmianę w zakresie art. 7 ust. 2 ustawy o refundacji leków, która zobowiązuje przedsiębiorców prowadzących obrót hurtowy produktami leczniczymi do stosowania marży hurtowej w stosunku do wszystkich leków, dla których wydano decyzję o objęciu refundacją, w tym także tych przeznaczonych na wywóz poza terytorium RP - przypomina wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Dodaje, że w celu usprawnienia nadzoru nad obrotem lekami planuje się wprowadzenie szeregu zmian do ustawy Prawo farmaceutyczne.

- Będą one miały na celu przede wszystkim zwiększenie znaczenia i roli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, jak i zapewnienie jej skutecznych narzędzi oraz form współpracy z innymi organami mającymi kompetencje w zakresie nadzoru nad rynkiem farmaceutycznym.

Jak przyznaje wiceszef resortu, w chwili obecnej prowadzone są także prace nad ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, które to zmiany pozwolą na podniesienie cen urzędowych leków przy jednoczesnym pozostawieniu kosztów płatnika oraz kosztów ponoszonych przez pacjenta na dotychczasowym poziomie.

- Powyższe zmiany mają przyczynić się do ograniczenia procederu nielegalnego wywozu leków poprzez zmniejszenie jego opłacalności, z uwagi za zmniejszenie różnić w cenach leków na poszczególnych rynkach - ocenia dr Łanda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH